Reklam

İştahsızlık ve Uykusuzluk

 • 03 Nisan 2017
 • 3.574 kez görüntülendi.
İştahsızlık ve Uykusuzluk

İştahsızlık ve uykusuzluk günümüzde özellikle bebeklerde ve çocuklarda sıkça karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Büyüklerde ise bu tür rahatsızlıklar genellikle psikolojik problemler sonucu ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda ise bu durum depresyon belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Tabii sadece iştahsızlık ve uykusuzluk ile depresyon olduğu kanısı uyandırmamalıdır. Böyle durumlarda psikolojik bir yardım almak veya sağlık kuruluşundan yardım almak en doğru sonuca ulaştıracaktır.

Bunların dışında hormonal bozukluklar ve aşırı stres yaşayan kişilerde, iştahsızlık ve uyku bozuklukları gibi belirtiler yaşanabilmektedir. Özellikle ergenlik dönemlerinde bu tarz problemlerin yaşanması normaldir.

Uykusuzluk ve İştahsızlık Hangi Hastalık Belirtisi Olabilir ? Kimlerde Görülür ?

 • Uykusuzluk ve iştahsızlık aşırı stresli kişilerde, hormonal kaynaklı hastalığı olan kişilerde, ergenlik dönemlerinde ve psikolojik sorunları olan insanlarda sıklıkla görülmektedir.
 • Depresyon belirtisi olarak uykusuzluk ve iştahsızlık tam olarak bir anlam ifade etmemektedir. Bu belirtilerin yanında kendini suçlu ve değersiz hissetme, dikkat dağınıklığı ve kararsızlık, halsizlik ve intihar etme duyguları gibi tavırların bir veya birkaçının da görülmesi durumunda depresyon kanısı oluşmakta ve böyle durumlarda psikolojik yardımlar ile veya tıbbi tedavi ile belirtiler azaltılabilmektedir.
 • Ergenlik döneminde hormonal salgılar artmış durumdadır. Bu da duygusal yönden sıkıntılara neden olmakta ve iştahsızlık, uykusuzluk gibi psikolojik problemler oluşturabilmektedir.
 • Aynı şekilde aşırı duygusal ve stresli kişiler psikolojik problemlere bağlı olarak herşeyi kafaya takma eğilimindedirler. Bu tavırlar kişide iştahsızlık, uyuyamama ve bir çok rahatsızlığın oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Küçük çocuklarda ve bebeklerde sık olarak iştahsızlık ve uykusuzluk gibi problemler yaşanmaktadır.

Uykusuzluk ve İştahsızlık Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

Psikolojik problemlerden kaynaklı olmayan durumlarda bir rahatsızlık belirtisi olarak karşımıza çıkabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurmak en iyi adım olacaktır. Yapılan tetkiklere göre bir tedavi yöntemi çizilir.

 • Ergenlik döneminden kaynaklanan durumlar genellikle kişinin kendisini mutlu hissetmemesinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Böyle durumlarda psikolojik bir destek almak yararlı etki sağlayabilmektedir.
 • Depresyon dönemindeki kadınlarda sık yaşanan bu durumlarda psikolojik destek, kişinin kendini hissedecek aktivitelerde bulunması, ilgi gibi faktörler biraz olsun motive olmasını sağlayabilmektedir. Ve bu da tedaviyi olumlu yönde etkileyebilmektedir.
 • Bebeklerde sık olarak yaşanan iştahsızlık durumlarında eczanelerde satılan bazı preparatlar ile bebeğin veya çocuğun iştahının açılması sağlanabilmektedir. Ancak kullanılacak ilacın kesinlikle uzman doktor kontrolü altında olması gerekmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. great post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already! https://epilepsymedi.com best prescription drugs for epilepsy

BİR YORUM YAZ