Reklam

İstemsiz Parmak Titremesi

  • 17 Haziran 2017
  • 6.902 kez görüntülendi.
İstemsiz Parmak Titremesi

Ellerde genellikle görülen bu titremelere tıp dilinde tremor(irade dışı titreme) adı verilir. Ve tremorların bazıları ömür boyu devam eden ve tedavisi olmayan tremorlarken bazıları da belli bir sebepten geçici olarak görülen olabilmektedir.

Parmaklardaki istem dışı titremeler çağımızın genel sorunlarından biri olarak genç yaştaki bireylerde de görülmektedir. Bu geçici tremor(istem dışı titreme) olarak tanımlanan ve çok fazla masa başı işte kalıp devamlı bilgisayar klavyesinin, bilgisayar faresinin kullanılması ya da uzun süre kalem tutmakla oluşan titremeler olabilir.

Doktorlar arasında eskiden yazar hastalığı olarak bilinen bu kalem tutma kaynaklı geçici tremorlar hastanın ellerini bir süre dinlendirmesi ve kalem tutmaya ara vermesi ile tedavi edilirken gerekli görülür ise bazen kas gevşetici ve ağrı kesicilerle de desteklenmekteydi. Bunun gibi raket kullanılarak yapılan sporlarda ısınmadan başlamak ya da uzun süre ve ağır çalışmak da parmak ve ellerde titremeye sebep olabilir. Bunlar en basit gözlenen geçici parmak seğirmeleri arasındadır. Fakat daha önemli sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden mutlaka doktor kontrolü ile tanı koyulması gerekir.

Parmak Seğirmesi Neden Olur?

  • Psikolojik hastalıkları olan insanların kullandığı bazı antidepresanlar ya da sedatif etkili ilaçların yan etkisi olarak gözlenebilir. Ayrıca bu tür ilaçların aniden ve doktor kontrolü olmadan bırakılması da ellerde ve parmaklarda titremelerin oluşumuna neden olur.
  • Uyuşturucu madde bağımlılığı olan hastalarda yoksunluk esnasında gözlenebilir.
  • Vücutta var olan vitaminlerin miktarında oluşan dengesizlikten ötürü de gözlenebilir. Bu durum kimi zaman vitamin ve mineral fazlalığından olabileceği gibi kimi zaman da vitamin eksikliğinden olabilir. B12 vitaminin eksik olması kişide ellerde güçsüzlüğe neden olduğu gibi geçici olarak titremelere de neden olabilir. Kansızlık da aynı şekilde hem güçsüzlüğe hem de hastada tremorlara neden olur. Fakat hekimin reçete ettiği ilaçlar ve düzenli, sağlıklı beslenme ile vitamin dengesi sağlandığında titremelerin önüne geçilecektir.
  • Tiroit hastalıklarında ve bu hastalıklar için kullanılan ilaçlardan kaynaklı da yan etki olarak tedavi edilebilir tremorlar gözlenir.
  • Bazı ilaçların gereğinden fazla dozda alınması durumunda tremorlar gözlenir.
  • Kişide elde ya da parmaklarda sinir sıkışması olmuş olabilir ve bunun sonucu olarak da seğirmeler görülüyor olabilir.
  • Romatizmal bir hastalığın habercisi olarak kendisini gösteriyor olabilir.
  • Parkinson hastalığı olan hastalarda çok spesifik olarak ellerde ve parmaklarda titremeler gözlenir. Hastalığın seyrine göre de bu titremeler tedavi edilebilir ya da ilerlemesi durdurulabilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ