Reklam

Kaburga Çatlaması

  • 29 Aralık 2017
  • 2.828 kez görüntülendi.
Kaburga Çatlaması

Travmatik fiziksel bir olay veya darbe sonucu meydana gelebilen kaburga çatlaması, göğüs kafesinde büyük problemlere yol açabilmektedir. Nefes almada sorunlar, düzensizlik, şiddetli ağrı yahut hareket kabiliyetinin kısıtlanması gibi sonuçlara neden olabilmektedir. Bunlara ek olarak ağrı – acı olan bölgeye dokunulduğunda ses çıtırtı gibi sesler duyulması da muhtemeldir. Önlem alınmadığı takdirde kaburga çatlakları, kaburgada kırıklara dönüşebilir ve bu durum da kişi için sancılı bir süreç halini alır.

Kaburga Çatlağının Zararı Ne Olur?

Başlangıçta rahatsız etmeyecek seviyede bir çatlama söz konusu olsa dahi, zamanla bu durum önüne geçilemez bir sorun haline gelebilmektedir. Peki, kaburga çatlamasında ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?

  • Erken fark edilen çatlamalar için gerekli tıbbi önlemler ve gerekli tedaviler zamanında yapılacak ve bu sayede çatlak iyileşmesi sağlanabilecektir. Ancak bu rahatsızlığın fark edilmesi geciktiğinde, kaburga bölgesinde en ufak darbe sonrasında, hatta yalnızca şiddetli şekilde öksürüldüğünde dahi çatlak, kırık halini alma riski taşımaktadır.
  • Özellikle orta yaşlardan itibaren kemik yapısında hassasiyet arttığı için kırıklar şişme, morarma ya da kemiklerin zayıflaması gibi sorunlar ile gün yüzüne çıkabilir.
  • Kaburga çatlaklarının yarattığı en büyük risk, iç organların çatlağın kırığa dönüşmesi ile zarar görmeye elverişli hale gelmesidir. İç organların insan sağlığı açısından önemi düşünüldüğünde, işin ciddiyeti daha ne anlaşılacaktır. Kaburgasında çatlak şikayeti ile doktora başvuran bir kişi, doktor yönlendirmesi doğrultusunda röntgen çekilir ve çatlak ya da kırıklar bu sayede ortaya çıkar.
  • Bazı çatlaklar çok ince bir hat halinde meydana geldiğinden, röntgende gözden kaçabilmektedir. Bu durumda kişi, vücudunu dinlemeli ve ağrı hissi tedaviye rağmen devam ediyorsa daha detaylı tetkik talep etmelidir.

Kaburga Çatlamasının Tedavisi

Tedavi süreci çatlağın boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak tedavi sürecinin en önemli noktası, hastanın gözetim altına alınması ve gelişmelerin takip edilmesi olacaktır. Özellikle de başka rahatsızlıklara sahip ve kaburga çatlağının kritik bir hal alabileceği hastalarda azami dikkat gösterilmelidir. Kaburga çatlaması rahatsızlığında şiddetli ağrılar meydana geleceği için hastanın rahatlatılması da son derece önemlidir. Hasta kalp, şeker ilacı gibi bünyeyi etkileyen ilaçlar kullanmaktaysa tedavi süreci de bu doğrultuda şekillenmelidir. Aksi halde ağrıların dindirilmesi amacıyla hastaya uygulanan ilaçlar olumsuz sonuçlar doğurabilir. Duruma göre ağrı kesici, kas gevşetici gibi ilaçlarla bölgesel ağrılar ile baş edilebilir.

Hastanın unutmaması gereken en önemli nokta bunun bir süreç olduğu ve anında iyileşmenin söz konusu olmayacağıdır. Sabırlı ve dikkatli hareket etmek son derece önemlidir. Hasta seçeceği doktoru oldukça detaylı bir şekilde araştırmalı ve daha sonra tedavi olmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ