Kaburga Kemiği Ağrısı İçin Hangi Bölüme Başvurulmalı?

Kaburga Kemiği Ağrısı İçin Hangi Bölüme Başvurulmalı?

Kaburga kemiğindeki ağrıların sebebi çok fazla olabilir. Çünkü kaburga sistemi dediğiniz sistem insan vücudunda boyun ile bel boşluğunda kalan iskelet sistemidir. Bu iskelet sistemi vücudumuzun neredeyse birçok önemli organına kalkan şeklindedir.

Kalp, akciğer, karaciğer, mide gibi birçok organ bu bölümde bulunur. O sebeple burada olan bir ağrı kişilerin aklına hemen buradaki organlarda bir rahatsızlık olup olmadığı sorusunu getirir. Ama burada da önemli olan hangi uzman doktora muayene olunması gerektiğidir. Çünkü bu doğru teşhisin konulması ve doğru tedavinin başlaması için kilit noktadır.

Kaburga Kemiği Ağrısı İçin Hangi Bölüme Başvurulmalı?

Kaburga kemiği ağrısının tam olarak hangi sebepten kaynaklandığına göre başvurulacak ve işlem yapılacak tıbbi alan farklılık gösterebilmektedir. İçeriğin devamında kaburga kemiği ağrılarının nedenlerine göre detaylı açıklamalardan bahsedilmektedir.

  1. İç organlardan kaynaklı ise akciğer ve karaciğerden kaynaklı olabilir. Öncelikle göğüs hastalıkları uzmanına gidilerek gerekli incelemeler ile teşhis konulur. Akciğer ve karaciğerdeki fizyolojik bir bozukluk kaburga kemiğinde ağrıya sebep olabilir. Özellikle kişinin ciğerlerinden ötürü geçirdiği başka bir rahatsızlık varsa geçmişte bunun da belirtilmesi gereklidir. Zatürre ve tüberküloz gibi hastalıklar akciğerde yaşanır ve kaburga kemiğinde ağrıya sebep olabilir ya da bu rahatsızlıkların etkisi hala sürüyorsa, dikkat edilmesi gerekir.
  2. Mide kaynaklı ise dahiliye uzmanına gidilmesi gerekir. Eğer doktor gerekli görürse daha ileri bir dal olan gastroenteroloji bölümüne de sevk edebilir. Mide sağ alt kaburgada bulunur ve yemek borusu ve kaburga sistemi birbiri ile ilintilidir. Ülser, gastrit gibi rahatsızlıklar yemek borusu vasıtası ile kaburga sisteminde ağrı hissi oluşturabilir.
  3. Gaz sıkışması ise bu sıkışmalar kaburga kemiğinde ağrıya sebep olabilir ve hatta kalp sıkışmasını bile tetikleyebilir. Böyle bir durumda ilk olarak dahiliye uzmanına gidilmesi ve ardından gerekli görülürse kalp doktoruna gönderilir.
  4. Kaburga kemiğinde hasar ise genel cerrahi bölümü ilgilenecektir. Kişilerin kaburga kemiklerinde zaman içinde deformasyon ve bozukluklar olabilir. Bu da ağrıya sebep olacaktır. Bu hasara sebep olan şeyi araştırdıktan sonra genel cerrahi gerekli bölüme gönderecektir.
  5. Romatoid artrit hastalığı varsa, bir çeşit eklem hastalığıdır. Eklemlerde meydana gelen fizyolojik bozulmalar sonucu kişilerde kaburga kemiği ağrısına da sebep olmaktadır. Böyle bir durumda ortopediye de gidilebilir.

Kaburga Kemiğinde Oluşan Ağrının Tedavisi Nedir?

Kaburga kemiğinde meydana gelen ağrının geçmesi için öncelikle doğru teşhisin konulması ve uygun olan uzman bir doktora gidilmesi gerekir. Bu tarz ağrılar genelde büyüme çağındaki çocuklarda fazlaca görülür ve gelişimin verdiği bir etkidir. Tedaviye gerek olmayan bir aşamadır ve büyüme tamamlandıkça ağrı geçecektir.

Lakin göğüste ve kaburgada yaşanan ağrılar yine de es geçilmemelidir. Özellikle fiziki bir müdahale sonucu oluştuysa, ortopedi doktoruna başvurulmalıdır. Kişinin o anki esnada herhangi bir kırık ihtimaline karşın dikkatli bir şekilde hareket etmesi gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ