Kaburgada Eğrilik

Kaburgada Eğrilik

Omurgalarda yaşanan bu eğriliklere skolyoz adı verilmektedir. Kaburga eğriliği günümüzde sık yaşanan rahatsızlıklardan olmamakla beraber, tedavi edilmemesi halinde ciddi sorunlar oluşturabilecek bir durumdur. Genetik faktörler, büyüme evresinde yaşanılan rahatsızlıklar, iskelet ve kas sistemiyle ilgili rahatsızlıklar gibi bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmakla beraber özellikle çocuklarda ve bebeklerde bu tarz rahatsızlıklarda erken teşhis çok önemlidir. Teşhiste geç kalınması tedavinin daha da zorlaşmasına ve bir çok komplikasyona yol açabilmektedir.

Özellikle gelişim çağında ki çocuklarda daha çok dikkat edilmelidir. Çünkü gelişim evresi büyüme evresidir. Omurgayı doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen herhangi bir faktör, omurga üzerinde eğriliklere ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Kaburga Eğriliğinin Sınıflandırılması ve Nedenleri Nelerdir?

Kaburga eğrilikleri iki grupta sınıflandırılmaktadır.

  • Yapısal skolyoz: Omurga rahatsızlıklarına bağlı olarak oluşan eğriliklerdir. Özellikle genetik faktörler, iskelet sistemiyle alakalı faktörler ve büyüme evresine bağlı olarak çıkan faktörlere bağlı olarak oluşmaktadır.
  • Yapısal olmayan skolyoz: Dolaylı olarak omurgayı etkileyen faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle sinir sistemi bozuklukları, enfeksiyonlar ve kitleler büyük rol oynamaktadır.

Kaburga Eğriliklerinde Tanı Nasıl Yapılır?

Kaburga eğriliklerinde erken teşhis tedavi aşamasını ciddi şekilde etkilemektedir. Radyolojik olarak ayakta yapılan grafiler, çekilen MR ve yapılan kontroller ile tanı uygulanır. Hamile bayanlarda fetal ultrasonografi gibi yöntemlerle omurgalarda ki eğrilikler tespit edilebilmektedir.

Kaburga Eğriliklerinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kaburga eğriliklerinde tedavide rahatsızlığın ilerlemesinin durdurulması ve tamamen ortadan kaldırılması gibi iki amaç doğrultusunda tedavi yöntemi seçilmektedir. Tedavi konservatif ve cerrahi yol olmak üzere iki şekilde sınıflandırılabilmektedir. Konservatif tedavide amaç cerrahi işlem uygulanmadan bir takım fiziksel aktivitelerle eğriliğin düzeltilmesidir. Cerrahi yöntemde ise amaç hastalığın tamamen ortadan kaldırılması ile omurga ve kaburgalarda oluşan eğriliklerin düzeltilmesidir.

Konservatif Tedavi

Öncelikle eğriliklerin çok olmadığı durumlarda gözleme dayalı olarak hastalık izlenmekte ve hastalığın ilerleme aşamasına göre tedavi yöntemi seçilmektedir. Omurgalarda ve kaburgalarda oluşan hasarların iyileştirilmesi için yaş kriterlerine de bakılarak ortej kullanılması, fizik tedavi ve egzersizler gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu tarz rahatsızlıkları olan kişilerde spor yapılarak kasların güçlendirilmesi tedavinin ilerlemesi açısından önemli rol oynamaktadır.

Sağlığınız için yaşadığınız rahatsızlıklarda çekinmeden doktorunuza ve eczacınıza danışmanız tavsiye ederiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ