Kafa Sıcaklığı

Kafa Sıcaklığı

Küçük büyük fark etmeden herkesin yaşayabileceği rahatsızlıklardan biri kafada sıcaklık hissidir. Kafada oluşan sıcaklığın birçok nedeni olabilmektedir. Yetişkinlerde sıkça rastlanabilen bu sorun uzun süreli ya da kronikleşmiş ise kişi de bir hastalığın nedeni ya da ciddi hastalıkların bir sonucu olabilmektedir.

Kafa, vücudun en sıcak bölgelerinden biridir. O nedenle kafanın sıcak olması ciddi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak ciddi bir ısı artışı gözlemlenmiş ise yüksek ateş tanısı koyulabilmektedir. Yüksek ateş bir hastalık değildir sadece bir hastalığın habercisi ya da belirtisi olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında eğer kısa sürede geçmiyor ise bir hastaneden yardım almak gerekmektedir.

Kafa Sıcaklığı Neden Olur?

Kafada sıcaklık oluşmasının birçok nedeni olabilmektedir. Çevresel faktörler, bazı hastalıklar, bazı ilaçların yan etkisi psikolojik etmenler kafada sıcaklık hissettirebilir hatta yüksek ateş oluşmasında neden olabilir. Kafada sıcaklık oluşturabilecek bazı etmenler şunlardır;

1-)Enfeksiyon

Vücuda giren birtakım zararlı mikroorganizmalar kafada yüksek sıcaklığa neden olabilmektedir. Üst solunum enfeksiyonları, kızamık, suçiçeği gibi hastalıklar süresince kafada sıcaklık hissi sıkça oluşabilmektedir.

2-)Soğuk algınlığı

Soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklarda vücutta ve kafada sıcaklık artışı olabilmektedir. Bunlar bulaşıcı hastalık olduğundan dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle çocukların bağışıklık sistemi zayıf olduğundan onları daha çabuk etkileyebilmektedir. Kafada sıcaklık artışıyla beraber öksürük, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı gibi şikayetler olduğunda acilen bir hastaneye başvurmak gerekmektedir.

3-)Sıcak Çarpması

İnsanlar uzun süre aşırı sıcağa maruz kaldığında vücutta genellikle de kafada sıcaklık artışı oluşur. Güneşte uzun süre kalmak özellikle yaz aylarında tehlikeli hastalıklara neden olabilir. Vücudun su kaybetmesine, ishal, mide bulantısı gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Bunlar dışında kişide heyecanlanma, stres, gerginlik gibi durumlar sırasında da kafada sıcaklık artışı hissedilebilir. Bazı ilaçların yan etkisi ya da metabolizma hızı da sıcaklık kafada hissine neden olabilecek etmenler arasındadır.

Kafada Oluşan Sıcaklık İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sıcaklık oluşumunun tedavisi için öncelikle sıcaklığın kaynağı belirlenmelidir. Eğer psikolojik etmenler sonucu oluşuyorsa kendiliğinden geçebilir ancak enfeksiyon, grip gibi hastalıklar sonucu oluşuyorsa birtakım ilaçlarla tedavi edilebilir.

Güneşe uzun süre maruz kalmak gibi çevresel faktörlerden dolayı kafada sıcaklık hissi olur ise şapka, şemsiye gibi güneşin direkt vücutla ve kafayla teması önlenebilir. Özellikle yaşlı ve çocukların uzmanlarca uyardığı saatler dışında yaz aylarında dışarı çıkmaması tavsiye edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ