Kafada Aniden Çıkan Şişlikler

Kafada Aniden Çıkan Şişlikler

Kafada aniden çıkan şişliklerin çeşitli nedenleri olabilir. Bu şişlikler genellikle dokunulduğunda acı vermektedir. Saçınızı taramanızı dahi zorlaştırabilirler. Bazen ise pek hissedilmezler. Genellikle dışarıdan görünmeyecek büyüklükte olan bu şişlikler, şişlik şikayeti olan kişi tarafından fark edilirler.

Şişlikler, çok basit sebeplerden kaynaklanabileceği gibi ciddi problemlerden de kaynaklanabilir. Şişliğin zaman içerisinde büyüyüp büyümediği de teşhis konulması için önemli bir belirtidir.

Kafada Aniden Çıkan Şişliklerin Nedenleri Nelerdir?

  • Kafada aniden çıkan şişlikler “lipom” olabilir. Lipom, halk arasında yağ bezesi olarak bilinmektedir. Yağ bezesi, cilt altında yağ hücrelerinin birikmesi sonucunda oluşur. Bu kistler genellikle yumuşaktır.Yağ bezesi, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Yağ bezeleri genellikle zararsızdır fakat rahatsızlık verme ihtimali çok yüksektir. Bazı durumlarda ağrı ve acılara neden olabilen yağ bezeleri kızarıklık problemine de neden olabilmektedir.
  • Kist oluşumu da kafada aniden beliren bir şişliğe neden olabilir. Kist, vücuttan çıkamayan yağlar sebebiyle veya yağ dokularının bulunduğu bölgede kontrolsüz biçimde büyümesi sonucunda ortaya çıkabilir. Kistler bazen iyi huylu bazen de kötü huyludur. Yani yayılabilen ve tehlikeli olan bir çeşidi ve yayılmayan ve sağlık problemi yaratmayan başka bir çeşiti vardır. Yağ kistleri kendiliğinden geçmezler ve müdahale gerektirirler. İyi huylu bir kist de ileride kötü bir probleme neden olmaması için alınabilir.
  • Beyin tümörü de kafada şişlik oluşmasına neden olmaktadır. Fakat kafada oluşan şişlik beyin tümörü teşhisi için tek başına yeterli değildir. Farklı bulguların da olması gerekir. Bu bulgular genellikle; görme bozukluğu, konuşma bozukluğu, dengede kalamama problemi, baş dönmesi, yürüme bozukluğu, epilepsi, şiddetli baş ağrısı, seğirme, titreme gibi bulgulardır. Kafanızda oluşan ani şişliklerle birlikte diğer belirtilere de rastlarsanız bu durumu ciddiye almanız gerekmektedir.
  • Kafada ani bir şişliğin oluşmasına neden olan en yaygın sebep ise travmatik etkenlerdir. Kafayı bir yere çarpma, kafaya darbe alması, sivri bir cismin kafaya batması, kaza veya düşme gibi istenmeyen durumlar kafada bir anda çok büyük şişlik veya şişlikler oluşmasına neden olabilir. Şişlikle birlikte ağrı, acı veya sızı, kızarıklık veya morarma da söz konusu olabilir.

Kafada Aniden Çıkan Şişliklerin Tedavisi

  • Tedavi şişliğin sebebine göre uygulanmalıdır. Travmatik sebeplerden oluşan şişlik için hemen doktora gitmek gereklidir. Bu tür durumlarda iç kanama riski yüksektir. Doktora gitmek için geçen sürede ise kafaya soğuk kompres uygulamak faydalı olabilir. Böylece şişliğin çok fazla büyümesi engellenir ve kan akış hızı yavaşlatılabilir.
  • Yağ bezeleri cerrahi müdahale gerektirebilir.
  • Kistler ve beyin tümörü; cerrahi müdahale, ilaç tedavisi ve ameliyat gerektirebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ