Reklam

Kafadaki Belirsiz Sertlik

  • 27 Mart 2017
  • 9.317 kez görüntülendi.
Kafadaki Belirsiz Sertlik

İnsan vücudu dışarıdan gelen herhangi bir etmene karşı sürekli hassas durumdadır. Böyle durumlarda çok daha dikkatli olunmalı ve vücudun belli yerlerinden hissedilen komplikasyonların nedenleri rahatsızlık büyümeden araştırılmalı veya sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.

Kafada oluşan belirsiz sertlikler fark edilmeden yaşanan kaza, travma gibi olaylar sonucunda veya kafa da yaşanan patolojik hastalıkların komplikasyonu sonucunda oluşabilmektedir. Bu tarz ağrılar veya şişlikler hissedildiği zaman nedeni bilinmiyorsa, bekletilmeden sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Çünkü kafa oluşan bu komplikasyonların ilerlemesi durumunda ciddi sağlık sorunları oluşabilmektedir.

Kafada Belirsiz Sertliklerin Oluşma Nedeni Ne Olabilir?

Travma

Kafa, yapı bakımından ne kadar sert bir yapı olarak görülse de çok hassas bir yapıya sahip vücut bölümlerindendir. Herhangi ufak bir çarpma kafada şişliklerin ve sertliklerin oluşmasına neden olabilmektedir.

Kist Oluşumu

Kafa yapı bakımından saçlardan kaynaklı olarak yağlı bir yapıya sahiptir. Saç diplerindeki yağ bezelerinin belirli bölgelerde birikmesi sonucunda beze şeklinde kist oluşumu gözlenir. Bu bezeler çok ciddi olmamakla birlikte tedavi edilmesi gereklidir. Bu bezelerin büyümesi halinde görünümde çirkinliğe ve psikolojik sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Bunun dışında yağ bezelerinin tedavi edilmemesi halinde kötü huylu kist oluşumunu tetiklemektedir.

Kafada Ben Oluşumu

Vücudun birçok farklı bölümünde ben oluşumu gözlenebilmektedir. Aynı şekilde kafada oluşan benler sertliğe ve şişliğe neden olabilmektedir.

Sinek veya Böcek Sokmaları

Kafada böcek sokmaları alerjen etki yaratabilmektedir. Alerjen etki olarak kafada şişlikler ve kaşıntılar oluşabilmektedir.

Kafadaki Oluşan Belirsiz Sertlikler Nasıl Tedavi Edilir?

  • Travma sonucu ve psikolojik olarak oluşan şişliklerde kafanın rahat olması önemlidir. Bu tarz oluşan şişlikler bir süre sonra kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır. Sürekli kafanın belli bir yere çarpılması ile ilerde sert bir şişlik oluşabilmektedir. Bu durumda ilaç etki etmemekle beraber cerrahi müdahale gerekebilmektedir.
  • Kafada oluşan yağ bezeleri cerrahi müdahale gerektirir. Bu tarz oluşan yağ bezelerinin bekletilmesi durumunda tümöre çevirme riski olduğundan cerrahi müdahale ile alınması olumlu sonuçlar doğurabilir.
  • Böcek sokmaları ile alerji oluşması durumunda kafada şişlikler ve kızarıklar oluşabilmektedir. Böyle durumlarda doktor kontrolünde kullanılan alerji preparatlarıyla tedavi gerçekleştirilebilmektedir.
  • Kafa yapısı ne kadar sert bir yapı olarak görünsede dışarıdan gelen etmenlere karşı çok hassastır. Böyle durumlarda daha dikkatli olunması gerekmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ