Reklam

Kafadaki Beze

  • 26 Ocak 2018
  • 2.112 kez görüntülendi.
Kafadaki Beze

Kafada beze oluşumu sık karşılaşılan bir problemdir. Bezeler vücudun farklı kısımlarında ortaya çıkabileceği gibi kafada da görülebilir. Bezeler genellikle ağrısız ve zararsızdır fakat vücudun görünen kısımlarında ve kafada oluştuğunda estetik açıdan problemler ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bütün bezeler kendileri zararsız olsalar bile beze oluşumuna neden olan önemli hastalıklar olabilir.

Kafada Beze Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Kafada oluşan bezeler genellikle yağ bezeleridir. Yağ bezesi yağ hücrelerinin bir araya gelip büyümesiyle oluşur. Bu bezeler iyi huyludur. Fakat kıl köklerinden iltihap kapabilirler. Yağ bezelerinin nasıl oluştuğu tam olarak bilinmemekle birlikte bazı faktörlerin yağ bezesi oluşma ihtimalini artırdığı bilinmektedir. Bu konudaki en önemli etken genetik faktörlerdir. Eğer ailenizdeki bireylerde yağ bezesi varsa sizde de oluşma ihtimali yüksektir.

Kafada yağ bezesi oluşma ihtimalini artıran bir diğer faktör de ilerlemiş yaştır. Yağ bezeleri özellikle orta yaş ve sonrasında oluşur. Bazı hastalıklarda yağ bezesi oluşumunu tetikler niteliktedir. Dercum hastalığı olarak bilinen hastalıkta yağ bezesi oluşma ihtimalinin arttığı görülmüştür.

Kafada Oluşan Bezelerin Tedavisi Nasıldır?

Yağ bezesi vücudun farklı kısımlarında ortaya çıkabilir ve genellikle zararsızdır. Fakat özellikle kafada çıkan bezeler rahatsız edici olabilir. Eğer kafamızda veya vücudunuzun başka bir kısmında beze oluşmuşsa dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bezeye baskı uygulamaktır. Yağ bezesi sıkılırsa iltihap kapabilir. Yağ bezesi başka sebeplerden dolayı da iltihaplanabilir. Özellikle kıl köklerine yakın bulunan yağ bezeleri kıl kökünden iltihap kapabilir. Sağlıksız koşullarda kılların kökünden koparılması bu duruma zemin hazırlar. Yağ bezesi iltihaplanırsa ağrı yapabilir ve tehlikeli olabilir.

Yağ bezesinin tedavisinde ilk olarak yağ bezesi ilaçlar ile küçültülmeye çalışılır. Küçülen beze cerrahi müdahale ile bulunduğu bölgeden alınır ve bölge dikişle kapatılır. Bazı yağ bezeleri ameliyattan sonra tekrarlayabilir. Yağ bezesi tekrarlamaması için kapsülüyle birlikte parçalanmadan alınmalıdır. Kapsülüyle birlikte bulunduğu bölgeden alınmayan bezeler tekrar oluşabilir. Bu durumda ameliyat bir kez daha yapılır.

Beze saçlı kısımlarda meydana geldiğinde akla gelen sorulardan biri de ameliyat bölgesinde tekrar saç çıkıp çıkmayacağıdır. Kesi yapılan ameliyat bölgesinde zarar gören kıl köklerinden tekrar saç çıkmayabilir. Bu noktada ameliyatı yapan doktor son derece dikkatli olmalıdır. Kesik mümkün olduğunca küçük açılmalı ve ameliyat sonrasında dikiş olabildiğince yakın kısımlardan yapılmalıdır. Başarılı bir ameliyat ve dikiş sonrasında kalan iz çok az olacaktır. Fakat ameliyatı yapan doktor dikkatsiz ve özensiz olursa, saçlı deride balıksırtı denilen görüntü ortaya çıkacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ