Reklam

Kafamın Sol Tarafı Uyuşuk

 • 28 Eylül 2017
 • 5.302 kez görüntülendi.
Kafamın Sol Tarafı Uyuşuk

Kafanın sol tarafında hissedilen karıncalanma, uyuşukluk, hissizleşme genellikle travma etkenlerinden kaynaklanmaktadır. Kafaya doğru alınan sert darbe akabinde uyuşma ve ağrı gözlenmesi gayet olasıdır. Fakat uyuşukluk yalnızca fiziksel hasarlardan kaynaklanmaz. Kafanın sol tarafındaki uyuşukluk psikolojik etkenlerden tutun da beyin kanamasına kadar pek çok sorundan kaynaklı görülebilmektedir.

Kafanın Sol Tarafında Uyuşukluk Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Etkenleri

Vücutta hasar ve darbeye oldukça müsait bölgelerin başında bulunduğu konumu itibariyle kafamız yani baş kısmımız gelmektedir. Kafaya alınan sert darbe veya farkında olmadan kafanın sert zemine çarpılması gibi durumlarda kafanın sol tarafında uyuşukluk, karıncalanma baş gösterebilmektedir. Eğer kafada uyuşukluğu bir de baş ağrısı ve kanama eşlik ediyorsa, ciddi bir yaralanma söz konusu olduğundan derhal tıbbi destek alınmalıdır.

NOT: Kafa travmalarının çok şiddetli seyirde olması, olası beyin kanaması ihtimalini arttırıcıdır. Bu yüzden alınan sert hasarlar kesinlikle gözardı edilmemelidir.

2-)Psikolojik Etkenler

Modern çağın en yaygın sorunlarından olarak bilinen stres, endişe hayatımızın hemen hemen her noktasında vardır. Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi durumlar başın tek veya iki tarafında uyuşukluğa sebebiyet verebilmektedir. Kafanın sol tarafında uyuşukluk hissinin altında yatan neden hissedilen yoğun stres, kaygı, endişe halleri olabilir. Bu nedenden kafada uyuşukluk şikayetine özellikle yoğun ve stresli iş hayatında olan kimselerde daha sık rastlanmaktadır.

3-)Göz Kası Sinirlerinin Hasar Görmesi

Normal şartlarda göz kası sinirleri; göz kapağının, göz bebeğinin kontrol edilmesinde ve gözün hareket etmesinde etkili rol oynamaktadır. Gözdeki bu kas sinirlerinin hasar görmesi, zedelenmesi halinde gözlerin çalışma fonksiyonunda aksamalar meydana gelir. Bu aksamalar baş ağrısı ve başın bir yanında uyuşma şeklindeki şikayetlerle kendini gösterebilir.

4-)Beyin Kanaması

Kafanın sol tarafında uyuşukluğun en ciddi sebebi, beyin kanamasıdır diyebiliriz. Beynimizde yer alan arterlerin patlaması akabinde etrafında kanamalar baş gösterir. Kanama ile beraber beyindeki hücrelerin ölümü gerçekleşir. Bu durum beyin kanaması olarak tanımlanmaktadır.

Beyin kanamasının iki başlıca nedeni; yüksek kan basıncı ve kafa travmalarıdır. Özellikle 50 yaş altı kimselerde beyin kanaması daha çok travma etkenleri yani geçirilen kazaların akabinde görülmektedir. Kafanın sol tarafındaki uyuşukluk tek başına beyin kanaması tanısı için yeterli değildir. Eğer uyuşukluk ile birlikte aşağıda belirtilen semptomlar da görülüyorsa, derhal sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Beyin kanamasının başlıca belirtileri şunlardır;

 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Halsizlik ve dikkatsizlik,
 • Görme bozuklukları,
 • Konuşurken zorlanma,
 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Dengeyi tam anlamıyla sağlayamama,
 • Bilinç kaybı

Kafanın Sol Tarafında Uyuşukluk Tedavisi

Başın sol yanındaki uyuşukluğun tedavisi, uyuşukluğa neyin neden olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden ilk olarak başta hissedilen uyuşukluğun nedeninin doğru saptanması ve bu nedene yönelik tedaviye geçilmesi gerekmektedir. Kafanın sol tarafındaki uyuşukluğun, beyin kanaması gibi çok ciddi sağlık sorunlarıyla ilintili olabileceği unutulmamalı ve mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. zortilonrel dedi ki:

  Hi there, I found your blog via Google while looking for a related topic, your web site came up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

BİR YORUM YAZ