Reklam

Kalbe İğne Batması Hissi

  • 26 Nisan 2017
  • 19.738 kez görüntülendi.
Kalbe İğne Batması Hissi

İğne batması hissi şeklinde tarif edilen duyudan kasıt genellikle ilgili bölgede karıncalanma ve ağrıdır. Vücuda kan pompalamak gibi hayati bir görevi bulunan kalpte de kimi zaman iğne batması hissi oluşabilmektedir. Kalpte meydana gelen bu durum kişinin panik ve endişe duymasına sebebiyet verir. Bunun nedeni şikayetin direkt olarak kalp hastalıklarıyla(kalp krizi gibi) ilgili olduğu düşüncesidir. Halbuki şikayetin altında yatan pek çok farklı etken olabilir.

Kalbe İğne Batması Hissi Nedenleri Nelerdir?

Kas Sıkışması

Vücutta hareket kabiliyetini sağlama ve güç oluşumu gibi önemli görevli olan kaslarda çeşitli sebeplerden sıkışma meydana gelebilmektedir. Göğüs bölgesindeki kaslarda oluşabilecek sıkışma, kasların işleyişini bozarak bu bölgede ağrıya ve iğne batma hissine sebebiyet verebilir.

Psikolojik Etkenler

Günümüzün modern hastalıklarından sayılan stres, endişe, panik atak gibi durumlar da kalpte acı ve iğne batma hissine yol açabilmektedir. Özellikle yoğun iş ve hayat stresi altında olanlarda ve sürekli olarak endişe ile yaşayanlarda fazla görülmektedir. Stresten tamamen uzak durmak pek mümkün olmasa da, çeşitli hobi ve aktivitelerle uğraşarak bu stresi önemli oranda azaltmak mümkündür.

Kalp Rahatsızlıkları

Hissedilen batma kalp hastalıklarının göstergesi olabilir. Ancak tek başına kalpteki iğne batması hissi, kalp rahatsızlığı göstergesi olarak kabul edilmez. Beraberindeki diğer semptomların uzmanlar tarafından detaylı incelenmesi ve gerekli tetkik yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Damar Tıkanıklığı

Kanın vücuttaki her organa ulaştırılmasından sorumlu damarların tıkanması, damar tıkanıklığı olarak bilinir. Hem atardamarlar da hem de toplardamarlar da bu soruna rastlanabilir. Sigara içen kişilerde içmeyenlere nazaran daha fazla görülür. Aynı zamanda diyabet(şeker) hastalarında da sık görülen durumlardan biridir. Kalpte hissedilen iğne batması hissi ve ağrının nedeni damar tıkanıklığı olabilir.

Hipertansiyon(Yüksek Tansiyon)

Kanın damarlara uyguladığı basıncın normal seyrinden fazla olması yüksek tansiyon yani hipertansiyon olarak bilinir. Yüksek tansiyona bağlı olarak kalpte ağrı ve iğne batması hissi oluşabilir. Yüksek tansiyonu tetikleyici etkenlerden aşağıda bahsedilmiştir.

  • Fazla kilo, obezite yüksek tansiyon riskini arttıran etkenlerdendir.
  • Uzun süreli hareketsizlik,
  • Sigara içmek damarlarda olumsuz etkilere yol açarak yüksek tansiyonu tetikler.
  • Psikolojik etkenler(stres, endişe vs.),
  • Fazla alkol kullanımı,
  • Şeker hastalığı ve çeşitli rahatsızlıklar

Kalpte hissedilen batma hissi, kalp hastalıklarıyla bağlantılı olabileceğinden gözardı edilmemeli ve mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ