Reklam

Kalbin Şiddetli Atması

  • 08 Ocak 2018
  • 1.101 kez görüntülendi.
Kalbin Şiddetli Atması

Kalpte ortaya çıkan çarpıntı ya da kalbin şiddetli artması gibi durumlar, hayati risk taşıyan ve ihmal edilmemesi gereken durumlardır. Bu durum bireyden bireye farklı bir şekilde ortaya çıkabilir; sürekli olarak mevcut olabilir ya da belli sebeplerle belli zamanlarda meydana gelebilir. Kalp ritminin yüksek ve hızlı olmasına neden olan faktörler aşağıda sıralanmıştır.

Kalpte Şiddetli Çarpma Nedenleri Nelerdir?

  • Kalp çarpıntısı genellikle kafein tüketimini çokça yapan bireylerde ortaya çıkmaktadır. Yine genel olarak kısa sürede kalp, normal ritmine geri döner. Ancak bireyin herhangi bir kalp rahatsızlığı bulunuyorsa ve halen aşırı derecede kafein tüketiyorsa, durum bir hayli riskli olabilir, ölüme dahi yol açabilir.
  • Fiziksel olarak vücudun çok zorlanması da kalp ritminin şiddetlenmesine yol açabilmektedir. Özellikle ağır egzersiz ya da vücudun kapasitesinin üzerine çıkacak şekilde zorlanması bu durumun başlıca sebeplerinden biridir.
  • Bazı bireylerde kalp atışlarının şiddetlenmesi tamamen psikolojik olarak ortaya çıkmaktadır. Genellikle stres seviyesi yüksek olan, kaygı içerisinde olan kişiler, çarpıntı ya da kalp atışlarında şiddetlenme şikayetine sahiptir.
  • Vücudun olması gereken kan değerlerine sahip olmaması sonucunda kalp şiddetli atabilir. Özellikle de merdiven çıkma, koşma gibi yorucu hareketlerden sonra bu bireylerde kalp atışları tüm vücutta hissedilecek kadar şiddetli olabilir. Bu kişilerin kan tahlili yaptırması ve tedaviye başlaması hayati açıdan çok önemlidir.
  • Hipertiroidi rahatsızlığı sonucunda da kalp ritimleri şiddetlenebilmektedir. Tiroid bezleri birçok başka hastalığa da yol açan bir etkendir ve mutlaka kontrol ettirilmelidir.
  • Hormonlardan kaynaklanan değişiklikler sonucunda kalp çarpıntısı meydana gelebilmektedir. Söz gelimi kadınlarda gebelik dönemi içinde sık sık çarpıntılar meydana gelebilmektedir.
  • Kalpte mevcut olan rahatsızlıklar, özelikle genetik kalp rahatsızlıklarının da bu soruna yol açabildiği bilinmektedir. Aile bireylerinde kalp rahatsızlığı olan bireyler düzenli doktor kontrolüne gitmeli ve dikkatli hareket etmelidir.
  • Ağır tedavilerde kullanılan yan etkisi de ağır olan bazı ilaçlar sebebiyle de kalp atışı şiddetlenebilmektedir. Özellikle de alerjiler için ve yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlarda bu durum sıkça ortaya çıkmaktadır.

Kalbin Şiddetli Atması Tehlikeli midir?

Elbette ki, normal seyrinin dışında atan bir kalp, birey için çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Bu nedenle mutlaka beslenme alışkanlıklarına, kafeinin en aza indirilmesine, kilo kontrolünün sağlanmasına azami derecede dikkat göstermek gerekmektedir. Bunun yanında çarpıntı ciddiye alınmalı ve belirtiler ortaya çıktığında doktora gidilerek muayene olunmalıdır. Aksi halde olumsuz ve tehlikeli durumların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ