Reklam

Kalça ve Baldır Kısmında Uyuşma ve His Kaybı

 • 03 Mayıs 2017
 • 4.039 kez görüntülendi.
Kalça ve Baldır Kısmında Uyuşma ve His Kaybı

Vücutta kalça ve baldır kısmında karıncalanma, uyuşma şikayeti baş gösterebilmektedir. Hissedilen uyuşma, karıncalanma genellikle sinir hasarı ile ilgilidir. Duyu iletimini gerçekleştirerek beyne adeta sinyal gönderen sinirlerin zarar görmesi akabinde sık görülür. Ancak baldır ve kalçada hissedilen karıncalanma yalnızca sinirlerle bağlantılı değildir. Dolaşım sistemi sorunları, ortopedik bir takım sorunlar, uzun süreli hareketsizlik gibi pek çok etken ilgili bölgelerde uyuşma ve his kaybına yol açabilmektedir.

Kalça ve Baldırda Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Sinir Hasarı

Sadece baldır ve kalça bölgelerinde değil, vücudunda herhangi bir yerinde oluşan karıncalanma hissinin en bariz sebebinin sinir hasarı olduğundan bahsetmiştik. Kalça ve bacak bölgesindeki sinirlere sert  darbe veya hasar alınması sonucunda bu bölgedeki sinirlerde zedelenme oluşabilir. Bacağın yanlışlıkla sert bir zemine(duvar, sehpa, masa vs.) çarpması halinde sık görülür.

Sinir hasarı sadece fiziksel temas(hasar) sonucunda değil, obezite ve diyabet gibi çeşitli rahatsızlıkların sonucu olarak da gözlenebilir. Bu sebepten oluşan uyuşmanın altında çeşitli rahatsızlıklar olabileceğinden, kesinlikle detaylı incelenmesi gerekmektedir.

Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları

Vücudun hayati işlevlerine yerine getirmesi için ihtiyacı olan besin, kan ve oksijeni taşımakla görevli yapı, dolaşım sistemidir. Dolaşım sistemimizde oluşabilecek sorunlar/rahatsızlıklar, el ve bacak bölgelerinde karıncalanmaya yol açar. Bu sebepten kaynaklanan his kaybı illa ki çok ciddi sorundan kaynaklı olmayabilir. Sağlıksız beslenme ve uzun süreli aynı pozisyonda kalmak(bacağın üstüne oturmak vs.), aşırı soğuğa maruz kalmak da dolaşım sisteminde aksaklıklara yol açabilmektedir.

Uzun Süreli Hareketsizlik

Yaşam enerjisinin temeli hareketlilik olduğu gibi vücudun daha mükemmel işlemesinin de ana etkeni, hareketli yaşamdır. Sürekli olarak bilgisayar başında vakit geçiren kişilerde ve beyaz yaka olarak tabir edilen kimselerde, uzun süreli hareketsizliğe bağlı olarak baldır ve bacakta his kaybı sorununa sık rastlanır. Yalnızca uyuşma hissi değil, hareketsiz yaşamın daha ciddi sorunlara(eklem hastalıkları gibi.) da yol açabileceği unutulmamalı ve gün içinde muhakkak ufak egzersizlere vakit ayırılmalıdır.

Bel Fıtığı

Omurların arasındaki disklerle ilgili olan fıtık rahatsızlığının halk arasında en fazla görüleni, bel fıtığıdır. Bel fıtığının başlıca belirtileri; şiddetli bel ve bacak ağrılarıdır. Baldır ve kalçada hissedilen karıncalanma, bel fıtığı sonucu olarak oluşmuş olabilir. Ancak kesin tanı için MR veya röntgen tetkik yöntemlerine ihtiyaç duyulur.

Diğer Nedenler

 • Vitamin eksikliği: Yeterli vitamin alınmamasına bağlı olarak sinirlerde hasar oluşur ve bu hasar, karıncalanmayı tetikleyicidir.
 • Çok fazla alkol ve sigara kullanımı,
 • MS hastalığı
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. spirometr astma dedi ki:

  Bardzo interesujący temat, dzięki za wysłanie wiadomości spirometr astma.

 2. jobs australia dedi ki:

  Great article. I’m experiencing many of these issues as well.. https://v4.phpfox.com/profile-32180/?link-id=16789

 3. Right away I am going to do my breakfast, afterward having my
  breakfast coming yet again to read other news.

 4. It’s remarkable in support of me to have
  a site, which is valuable designed for my know-how. thanks
  admin

 5. JavierTox dedi ki:

  what is tinder , tinder sign up
  browse tinder for free

 6. qqslot dedi ki:

  Quality articles or reviews is the secret to attract
  the viewers to pay a visit the website, that’s what this web site is
  providing.

 7. недвижимость в Можайске bratislava Zuckermandel
  Агентство недвижимости Братислава

 8. blow job gif dedi ki:

  I tһink this is among the moost important infߋrmation for me.
  Ꭺnd i’m glad reading ʏour article. But want to remazrk on soome general tһings, Тhе
  web site style iis wonderful, tһe articles is realⅼy nice :
  D. Gоod job, cheers

  Hеrе is my page blow job gif

BİR YORUM YAZ