Kalça ve Baldır Kısmında Uyuşma ve His Kaybı

Kalça ve Baldır Kısmında Uyuşma ve His Kaybı

Vücutta kalça ve baldır kısmında karıncalanma, uyuşma şikayeti baş gösterebilmektedir. Hissedilen uyuşma, karıncalanma genellikle sinir hasarı ile ilgilidir. Duyu iletimini gerçekleştirerek beyne adeta sinyal gönderen sinirlerin zarar görmesi akabinde sık görülür. Ancak baldır ve kalçada hissedilen karıncalanma yalnızca sinirlerle bağlantılı değildir. Dolaşım sistemi sorunları, ortopedik bir takım sorunlar, uzun süreli hareketsizlik gibi pek çok etken ilgili bölgelerde uyuşma ve his kaybına yol açabilmektedir.

Kalça ve Baldırda Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Sinir Hasarı

Sadece baldır ve kalça bölgelerinde değil, vücudunda herhangi bir yerinde oluşan karıncalanma hissinin en bariz sebebinin sinir hasarı olduğundan bahsetmiştik. Kalça ve bacak bölgesindeki sinirlere sert  darbe veya hasar alınması sonucunda bu bölgedeki sinirlerde zedelenme oluşabilir. Bacağın yanlışlıkla sert bir zemine(duvar, sehpa, masa vs.) çarpması halinde sık görülür.

Sinir hasarı sadece fiziksel temas(hasar) sonucunda değil, obezite ve diyabet gibi çeşitli rahatsızlıkların sonucu olarak da gözlenebilir. Bu sebepten oluşan uyuşmanın altında çeşitli rahatsızlıklar olabileceğinden, kesinlikle detaylı incelenmesi gerekmektedir.

Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları

Vücudun hayati işlevlerine yerine getirmesi için ihtiyacı olan besin, kan ve oksijeni taşımakla görevli yapı, dolaşım sistemidir. Dolaşım sistemimizde oluşabilecek sorunlar/rahatsızlıklar, el ve bacak bölgelerinde karıncalanmaya yol açar. Bu sebepten kaynaklanan his kaybı illa ki çok ciddi sorundan kaynaklı olmayabilir. Sağlıksız beslenme ve uzun süreli aynı pozisyonda kalmak(bacağın üstüne oturmak vs.), aşırı soğuğa maruz kalmak da dolaşım sisteminde aksaklıklara yol açabilmektedir.

Uzun Süreli Hareketsizlik

Yaşam enerjisinin temeli hareketlilik olduğu gibi vücudun daha mükemmel işlemesinin de ana etkeni, hareketli yaşamdır. Sürekli olarak bilgisayar başında vakit geçiren kişilerde ve beyaz yaka olarak tabir edilen kimselerde, uzun süreli hareketsizliğe bağlı olarak baldır ve bacakta his kaybı sorununa sık rastlanır. Yalnızca uyuşma hissi değil, hareketsiz yaşamın daha ciddi sorunlara(eklem hastalıkları gibi.) da yol açabileceği unutulmamalı ve gün içinde muhakkak ufak egzersizlere vakit ayırılmalıdır.

Bel Fıtığı

Omurların arasındaki disklerle ilgili olan fıtık rahatsızlığının halk arasında en fazla görüleni, bel fıtığıdır. Bel fıtığının başlıca belirtileri; şiddetli bel ve bacak ağrılarıdır. Baldır ve kalçada hissedilen karıncalanma, bel fıtığı sonucu olarak oluşmuş olabilir. Ancak kesin tanı için MR veya röntgen tetkik yöntemlerine ihtiyaç duyulur.

Diğer Nedenler

  • Vitamin eksikliği: Yeterli vitamin alınmamasına bağlı olarak sinirlerde hasar oluşur ve bu hasar, karıncalanmayı tetikleyicidir.
  • Çok fazla alkol ve sigara kullanımı,
  • MS hastalığı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ