Reklam

Kalçada Geçmeyen Ağrı

  • 13 Nisan 2017
  • 3.522 kez görüntülendi.
Kalçada Geçmeyen Ağrı

Kalça ağrılarında önemli olan etmen ağrının oluştuğu bölgedir. Ağrının oluştuğu bölge, ağrının hangi rahatsızlıktan oluştuğu hakkında, ağrının kaynağı hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır. Bu bölgede oluşan ağrılar eklem kaynaklı olarak veya eklem çevresinde bulunan sinir, kas, tendonlar, fıtık gibi sinir sistemini etkileyen rahatsızlıklar, kireçlenme gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kalçada geçmeyen bir ağrı hissettiğiniz zaman yukarıda belirtildiği gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıktığından en yakın zamanda sağlık kuruluşundan yararlanmak gerekmektedir. Çünkü hastalığın ilerlemesi durumunda ciddi sorunlar oluşumu gözlemlenebilmektedir.

Kalçada Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Romatizmal rahatsızlıklar

Romatizmal rahatsızlıklar iltihaplı ve iltihap oluşmamış olmak üzere iki şekilde sınıflandırılabilmektedir. İltihap ve buna bağlı olarak kireçlenme oluşan romatizmal rahatsızlıklar kalça ekleminde hareket sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sorun kalçada ağrı, yürürken tutulmalar, uyuşma gibi bir çok komplikasyon oluşturabilmektedir.

Travmalar

Kaza, yaralanma gibi travmalara bağlı olarak oluşan kalça bölümünde kırık veya çatlaklar, kalçada ciddi ağrılara yol açabilmektedir.

Kas ve Eklemlerde Zorlama

Kaslarda, eklemlerde ve tendonlarda aşırı zorlama yapılması bu bölgelerde şiddetli ağrılara ve diğer birçok probleme yol açabilmektedir.

Enfeksiyonlar

Kalça bölgesinde oluşan viral veya bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlar, ciddi ağrı ve hasara yol açmaktadır.

Sinirlerde ve damarlarda oluşan hasarlar

Kalçada veya kalçayı etkileyebilecek sinir ve damarlarda oluşan hasar, tıkanma, zedelenme gibi durumlarda şiddetli ağrılar oluşabilmektedir.

Doğumsal hasarlar

Doğum sırasında veya doğumsal kaynaklı olarak oluşan kalça çıkıkları, kalça yapısında oluşan anormallikler gibi birçok nedene bağlı olarak kalça bölgesinde ağrılar oluşabilmektedir.

Kalçada Geçmeyen Ağrıların Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Böyle durumlarda hastalık kaynağına bağlı olarak tedavi yöntemi seçilmektedir. İltihaplı romatizmal hastalığı olan kişilerde ve enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklarda, iltihabın vücuttan atılması gerekmektedir. Bakteriyel kaynaklı olarak oluşan enfeksiyonlarda uzman tarafından ilaç tedavisi gerekli görülebilmektedir.
  • Bunların dışında günlük hayatta duruş, spor faaliyetleri, egzersizler gibi fiziksel aktivitelerde çalışmaların doğru şekilde yapılması ve kasların aşırı zorlanmaması gerekir.
  • Sinir zedelenmeleri, pıhtı atımı gibi hasarlarda doktor kontrolünde reçetelenen preparatların doğu şekilde kullanılması ağrının zamanla dinmesini sağlamaktadır.
  • Bu tür rahatsızlıklarda kesinlikle uzman doktora ve eczacıya danışılması tavsiye edilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ