Reklam

Kalçada Ufak Kırmızı Benek

  • 22 Mart 2017
  • 12.289 kez görüntülendi.
Kalçada Ufak Kırmızı Benek

Cildin herhangi bir bölgesinde baş gösterebilen kızarıklıklara, kırmızı benek yapılarına bacak ve kalça bölgesinde de rastlanabilmektedir. Ciltte görülen kırmızılıklar, kızarıklıklar çoğunlukla alerjik reaksiyonun sonucu olarak baş göstermektedir. Bağışıklık sisteminin bazı etken maddelere verdiği tepki olarak bilinen alerjik reaksiyon akabinde kızarıklık ve kaşıntı sorunları baş gösterebilir. Ancak kalçada kızarıklık şikayeti her zaman alerjik durumların göstergesi olmayabilir. Altında yatan nedenin doğru tahlili ve tedavi yöntemi için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Bacak ve Kalçada Kızarıklık Nedenleri Nelerdir?

Cildin Tahriş Olması

Ciltteki kırmızı noktamsı yapıların en bariz belirtilerinden biri cildin tahriş olmasıdır. Bacak ve kalça bölgesinin traş edilmesi esnasında tahribata bağlı olarak kırmızı benekler belirebilir. Özellikle kadınların istenmeyen tüyleri alma sırasında kullandıkları ağda, jilet yöntemlerinin akabinde sık görülmektedir. Tüylenmeleri temizleme esnasında cildin tahriş olmasını önleyici kremler tercih edilmesinde yarar vardır.

Alerjik Durumlar

Vücutta beliren kızarıklıklar genellikle alerjik reaksiyonların neticesinde gözlenmektedir. Cildin alerjen madde ile teması akabinde kızarıklık ve kaşıntı sorunu meydana gelebilir. Alerjen madde kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği gibi kullanılan duş jeli,  vücut şampuanı veya giyilen kıyafetlerin yapısındaki etken madde alerjiyi tetikleyici unsur olabilir. Bu sebepten doğan kızarıklık kısa süreli ve geçicidir. Alerjiden dolayı görülen kızarıklıkları önlemenin en etkili ve kalıcı yöntemi, alerjen maddenin belirlenmesi ve uzak durulmasıdır.

Çeşitli Cilt Hastalıkları

Bacak ve kalça bölgesinde gözlenen kızarıklıklar her zaman alerji ve cildin tahriş olması gibi basit nedenlerden kaynaklı olmayabilir. Kırmızı benek yapılarının altında yatan neden cilt hastalıkları olabilir. Ciltteki kızarıklık sedef, egzama gibi çeşitli rahatsızlıkların belirtileri arasındadır. Eğer kızarık bölgede pullanma ve şiddetli kaşıntı da söz konusuysa, uzman doktora danışmakta yarar vardır.

Cildin Fazla Kuru Olması

Kuru cilt, kızarıklık ve kaşıntıyı tetikleyicidir. Uzun süre güneşe maruz kalma, cildin nemsiz kalması akabinde kuruluğa bağlı olarak kızarıklık belirebilir. Bu nedenden görülen kızarıklık kısa sürelidir, herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmez. Ancak her ihtimale karşın bu nedenden doğabilecek kızarıklık şikayetini önlemek adına nemlendiri sprey veya kremler uygulanabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ