Reklam

Kalçadan Başlayan Ağrı Sonucu Kramp ve Kasılma

 • 10 Ekim 2017
 • 2.483 kez görüntülendi.
Kalçadan Başlayan Ağrı Sonucu Kramp ve Kasılma

Kalçadan başlayan ağrı sonucu kramp ve kasılmalar genellikle sporcular da ve günlük yaşamında ağır aktivite yapan kişilerde olur. Bu ağrılar dinlenme ve istirahat sonucu birkaç gün içerisinde geçer. Bunlar için kullanılan belirli ilaçlar vardır. Ağrının şiddeti ve süresi ilaç kullanmanızı gerektirebilir. Ancak ilaç kullanacağınız durumu doktorun belirlemesi ve belirli tetkikleri yapması gerekmektedir.

Ağrının nedeni bunlar değil ise ağrı kronik olabilir ve kişinin sosyal yaşamını etkileyecek kadar acı verici bir hal alabilir. Kalçanıza dokunamayacağınız bir duruma dahil gelebilir. Bu kramplar tedavi edilmez ise ağrı kalıcı hasarlara neden olabilir. Sadece aktivite sonucu kramp ve kasılmalar ortaya çıkmaz. Hastalıklarda, gebelerde ve yaşlandıkça da bu durumla karşılaşabilirsiniz. Belirli aralıklarda veya değişik şiddetle de ortaya çıkabilir.

Kalçadan Başlayan Ağrı Sonucu Kramp ve Kasılmaların Nedenleri Nelerdir?

1-)Kas Spazmı

Kas spazmının en önemli nedeni yoğun tempoda spor yapmaktır. Zorlama sonucu ağrılar ve kasılmalar uzun süre devam eder. Kas spazmı istirahat edilirse birkaç gün içerisinde geçer. Kas spazmının nedeni alışık olmadığınız bir şekilde ağır egzersiz yapmak, ısınmadan egzersize başlamak, egzersiz sırasında yeterince su almamak, bazı ilaçlar ve yoğun basınç olabilir. Bu gibi durumlar da ağrılar birkaç gün içerisinde geçmezse ya da yoğun tempoda egzersiz yapılmadıysa hemen doktora başvurulması gerekir. Eğer kramp ve kasılmalar geçmediyse kas yırtılmasına veya kaslarda deformasyon görülebilir.

2-)Kalça Çıkıklığı

Kalça çıkıklığı genellikle anne karnındayken olan bir hastalıktır. Doktorun ihmali sonucu doğum sırasında da oluşabilir. İlk evrelerde anlaşılmayabilir. Kaslarda kramp ve kasılmaya yol açabilir. Teşhisin erken konulması tedavinin ilerleyişi acısından çok önemlidir. Geç fark edilmesi kalıcı hasara sebep olabilir. Hastanın tedavi süresinde fizik tedavi görmesi gerekmektedir.

3-)Fıtık

Kalçada fıtığın sebebi ağır kaldırmak ve egzersizlerde kendini zorlama olabilir. Fıtık oluşumunun başlıca tedavisi cerrahi yöntemlerden geçer. Kişi ameliyat olduktan sonra kalçadan başlayan ağrı sonucu kramp ve kasılmaları sona erer. Fıtık ameliyatından sonra kişinin düzenli olarak fizik tedavisinin yapılması gerekebilir.

Kalçadan Başlayan Ağrı Sonucu Kramp ve Kasılmanın Tedavisi

Kasılma ve kramplar oldukça sık görülüyorsa ve bunların nedeni hastalık değilse bol bol su tüketimi sağlanmalı, alkol tüketimini azaltmalısınız. Kramp ve kasılma yaşayan kişi yavaşça yere yatırılmalı ve kramp oluşan yer eski haline getirilmelidir. Kişinin bacağı hareket ettirilmelidir.

Kramp ve kasılmaların nedeni belirlenerek buna uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Eğer ağrılar şiddetli ve süresi uzun ise mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Xtdklr dedi ki:

  where to buy cialis online in canada – northern pharmacy internet pharmacy mexico

 2. Slefce dedi ki:

  sildenafil 20mg brand name – buying sildenafil 100mg sildenafil 100mg price australia

 3. Azqwnm dedi ki:

  order vardenafil online legally – levitra 10mg when will generic vardenafil be available in the us

 4. Gwdnli dedi ki:

  vardenafil generic – 40mg generic vardenafil vardenafil 20mg

BİR YORUM YAZ