Reklam

Kalp Atışının Tüm Vücutta Hissedilmesi

  • 08 Ocak 2018
  • 2.698 kez görüntülendi.
Kalp Atışının Tüm Vücutta Hissedilmesi

Normal şartlarda, kalp atışı belli nabız bölgelerine dokunulduğunda hissedilir. Ancak bazı durumlarda kalp atışının tüm vücutta hissedilmesi de söz konusu olabilir. Bu durum bireyin yalnızca sabit dururken bile duyabildiği şekilde şiddetli bir nabız olarak ortaya çıkar ve birbirinden farklı nedenlerle meydana gelebilir. Bu durumun sürekli bir şekilde tekrar etmesi ise ciddi bir sağlık probleminin sinyali olabilir, bu nedenle dikkate alınmalı ve ihmal edilmemelidir.

Şiddetli Kalp Atışı Nedenleri Nelerdir?

  • Bu durumda ilk akla gelen anemik durumlardır. Vücudun ihtiyaç duyduğu kan miktarı yeteri kadar vücutta mevcut olmadığında, kalp daha fazla kan pompalamak için defalarca pompalama yapmaya başlar. Bu da bireyin dışarıdan hissetmesine neden olabilir. Bu gibi bir durumda mutlaka kan tahlili yapılmalı ve kan değerlerine bakılmalı, daha sonra da uygun bir tedavi süreci başlatılmalıdır. Anemik rahatsızlıklar lösemiye kadar ilerleyebilmektedir. Bu nedenle de önleminin en başında alınması gerekir.
  • Bireyin herhangi bir durum karşısında olumsuz hislere kapılması, bir olumsuzluk karşısında nasıl tepki vereceğini bilememesi ya da aşırı bir heyecan hissinin bireyde görülmesine bağlı olarak da kalp atışı tüm vücutta hissedilebilir. Bu hissin yanı sıra bedende soğuk terleme, sıcak basması, göğüs sıkışması, göğüste basınç hissi vs semptomlar da mevcut ise derhal doktora görünmek gerekir. Çünkü bu durum panik atak yahut kalp krizinin habercisi olabilir.
  • Kullanılan ve içeriği bir hayli olan ilaçların bazıları da tüm vücutta nabız hissi verebilir. Bu durum bir tür yan etki olarak ifade edilebilir. Bu gibi bir durumda tüm vücut hafif hafif sarsılır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda paniğe kapılmamak gerekir.
  • Hipertansiyon da bu duruma yol açan faktörlerden bir tanesidir. Ancak yalnızca kalp atışı ile karar vermemek gerekir. Genel olarak yüksek tansiyon hastalarında şiddetli kalp atışı, baş dönmesi, burun kanaması, göğüs ya da kulak ağrısı gibi semptomlar eş zamanlı olarak ortaya çıkmaktadır.
  • Aritmi rahatsızlığından kaynaklanan ritim bozukluğu da kalp çarpıntısının son derece şiddetli olmasına yol açabilmektedir.

Şiddetli Kalp Atışı Tedavisi

Kalp çarpıntısı, hafife alınmayacak kadar ciddi sorunlara yol açabilir ya da bu gibi durumların bir işareti olabilir. Bu nedenle uzun süre devam eden şiddetli çarpıntı mevcut ise hasta kardiyoloji bölümüne başvurmalı ve gerekli tetkik ve tedaviyi derhal uygulamaya başlamalıdır. Aksi halde ani kalp krizi, kalp çarpıntısına bağlı olarak ortaya çıkan hayati tehlikelerle karşı karşıya kalmak olasıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Quinn To dedi ki:

    Well I sincerely liked studying it. This article procured by you is very effective for proper planning.

BİR YORUM YAZ