Reklam

Kalp Kapakçığında Düzleşme

  • 02 Mart 2017
  • 5.200 kez görüntülendi.
Kalp Kapakçığında Düzleşme

Kalbin yapısından ve çalışmasından kısaca bahsedecek olursak 2 kulakçık (sağ kulakçık, sol kulakçık) ve 2 karıncıktan (sağ karıncık ve sol karıncık) oluşmaktadır. Kalp kapakları ise kısaca, sağ kulakçık ve sağ karıncık arasında “triküspit kapak”, sağ karıncık ve akciğer arter damarı arasında “pulmoner kapak”, sol karıncık ve sol kulakçık arasında “mitral kapak” ve sol karıncık ve aort arasında ise “aort kapağı” olmak üzere 4 adet kapakçık bulunmaktadır.

Bu kapaklardan herhangi birinin çalışmasından veya zarar görmesinden kaynaklı en küçük aksaklık kalbin tüm çalışma düzenini olumsuz etkileyebilmektedir. Kalbin çalışması ise sistol (kasılma) ve diyastol ( gevşeme) hareketleriyle gerçekleşmektedir. Kalp gevşemesi sırasında kalbe pompalanan temiz kanın sol kulakçıktan sol karıncığa geçmesi için mitral kapak açılır ve kalp kasılması durumunda ise kanın sol kulakçığa dönmesinin engellenmesi için mitral kapak kapanır. Kalp kasılması sırasında mitral kapaktaki yapısal bozukluktan dolayı sol kulakçığa doğru sarkması veya çökmesine ise mitral kapak prolapsusu denmektedir.

Mitral Kapak Prolapsosu Nedenleri Nelerdir?

Mitral kapak prolapsosun nedeni, mitral kapağın düz durmasını sağlayan noktalarda doğumdan kaynaklı veya daha sonradan ortaya çıkan doku rahatsızlıklarından kaynaklı zayıflıktan dolayı kapakçıkların görevlerinde aksamaya neden olmasıdır ve genetik olarak aile öyküsünde ciddi kalp rahatsızlıkları olan kişiler, 50 yaş üstü erkekler ve marfan sendromu gibi bağ doku yapısında anormallik olan kişilerde yüksek risk faktörleri arasındadır.

Mitral Kapak Prolapsosun Belirtisi Nelerdir?

  • Kalpte hissedilen belirsiz şiddetli çarpıntılar ve ağrılar,
  • Günlük aktiviteler sırasında kronik olarak hissedilen yorgunluk, nefes darlığı,
  • Tansiyonun birden düşmesi ve bundan kaynaklanan baş dönmeleri,
  • Kalpte sıkışma hissi gibi durumlar

Mitral Kapak Prolapsosu Nasıl Teşhiş Edilir?

Fiziksel muayene ile bu rahatsızlığın teşhisi mümkün değildir ve EKO (ekokardiyografi) , EKG(elektrokardiyografi) , akciğer filminin çekilmesi ve anjiyo kardiyografi gibi bazı testler uygulanabilmektedir.

Mitral Kapak Prolapsosu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mitral kapak prolopsosunda kapakçıkta çökmenin yanı sıra yapısında ciddi bozulmalar görülebilir. Yani kapakçık yetmezliği ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalar ciddi komplikasyonların gözlenmesi açısından büyük risk grubundadır. Bu olay çok nadir görülse de kapakçık yetmezliğinde kalp kapakçığının değiştirilmesi ve protez kapak takılması gerekli görülebilmektedir. Genel olarak kapak yetmezliği olmayan kişilerde tedaviye ihtiyaç duyulmasa da doktor kontrolünde beta blokörler ve antiagregan ilaçlardan faydalanılabilmektedir. Genel olarak çok ciddi belirtilerin rastlanılmadığı hastaların günlük hayatında herhangi sınırlama yapmasına ihtiyaç duyulmamaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ