Kalp Kapakçığında Sızıntı Var

Kalp Kapakçığında Sızıntı Var

Günümüzde sıkça rastlanan bir durum olmamakla beraber özellikle yaşlılık, genetik faktörler ve ciddi kronik rahatsızlıklara bağlı olarak oluşabilmektedir. Özellikle kronik tansiyon ve diyabet hastalıkları olan kişilerde, ciddi damar rahatsızlıkları olan kişilerde, yaşlanmaya bağlı olarak gibi birçok nedenden ötürü oluşabilmektedir.

Kalp kapak rahatsızlıklarının oluşmasında 3 ana durum vardır. Birincisi genetik faktörlere veya doğuştan gelen faktörlere bağlı olarak kalp kapak rahatsızlıklarının oluşması, ikincisi sonradan oluşabilecek kalp kapak rahatsızlıkları, diğeri ise yaşlılık faktörüne bağlı olarak bütün metabolizmada olduğu gibi kalp kasılması ve atım hızında yaşanan yavaşlamalardır.

Kalp kapakçığında sızıntı yaşanması kapakçıkların yukarıdaki nedenlere bağlı olarak çalışmasında yaşanan sıkıntılar ve bu duruma bağlı olarakta kalbe gelen temiz kanın vücuda yeterince pompalanamaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kapakçıkların kasılma gücü yavaşlar ve görevini yeterince yerine getiremez.

Kalp Kapakçığında Sızıntı Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Genetik ve Doğumsal Faktörler

Genellikle kalp rahatsızlığı gibi kronik rahatsızlıklar genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden aile öyküsünde kalp kapakçık rahatsızlıkları olan kişilerde genetik faktörlere bağlı olarak bu tarz rahatsızlıkların oluşması, diğerlerine göre çok daha fazladır. Bunun dışında bazı durumlarda doğum sırasında veya öncesinde yaşanan sıkıntılar sonucunda kalp çalışmasında yavaşlamalar yaşanabilmektedir. Bu durum bir süre sonra kapakçık rahatsızlıklarının oluşmasını tetikleyebilir.

Sonradan Oluşabilecek Durumlar

Bazı durumlarda ise doğuştan veya doğumsal faktörler değil, zamanla kalbin görevini yeterince yerine getirememesi, kalp kasılmasının yavaşlaması gibi durumlara bağlı olarak baş gösterebilmektedir.

Kronik Rahatsızlıklar

Diyabet, tansiyon gibi bazı kronik rahatsızlıklar sonucunda damar tıkanmaları yaşanmaktadır. Bu tür rahatsızlıkları kalp çalışmasını etkileyerek, işlevini yeterince yerine getirememesine neden olabilmektedir. Bu durum ciddi kalp rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilir.

Yaşlanma

Yaşlanma durumunda belirli organda değil bütün metabolizma yani bütün organların çalışmasında yavaşlama gözlenebilir. Anabolik yani yapım reaksiyonları azalır ve katabolik yani yıkım reaksiyonlarında artış gözlenir. Bu durum diyabet, şeker, böbrek rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları, kalp rahatsızlıkları gibi birçok kronik rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle dünyada ölüm nedenlerinin en başında kalp krizi gelmektedir. Kalp krizi, kalp çalışmalarında bir sıkıntı yaşandığının göstergesidir.

Yaşlılarda metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak, kalbin yeterince kasılamaması ve vücuda yeterince kan pompalayamaması gibi nedenler ve buna bağlı olarak ciddi kalp kapak rahatsızlıklarının oluşması gözlenebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ