Reklam

Kan Değeri Düşüklüğü

  • 10 Ağustos 2017
  • 2.354 kez görüntülendi.
Kan Değeri Düşüklüğü

Kan değerinin düşük olması genellikle eritrosit düşüklüğü ile kansızlık olarak adlandırılır. Bunun yanında Lökosit ve Platelet değerlerinin de düşük olması söz konusu olabilir.

RBC (Eritrosit) Düşüklüğü

Kan değerlerinin düşük olması kişiye dışarıdan bakınca ya da elle muayene ile anlaşılamaz. Bunun için mutlaka kan örneği alınarak bu numunelerin incelenmesi gerekir. Kan değeri düşüklüğü günümüzde çok fazla rastlanan bir durumdur ve bu halde olmasının genel nedeni de beslenmedir. Özellikle kronik kansızlıkta değil de geçici olarak gözlenen kansızlıklarda beslenme düzeni bozulunca kişide kan değerlerinin düştüğü gözlenir.

Çağımızda yoğun ve stresli iş yaşamında en çok tüketilen içecekler olarak çay ve kahve kansızlığa sebep olan en önemli içeceklerdir. Bu nedenle belirli düzeyde içilmeleri gerekir. Gün içinde yemek yapmaya ve öğün atlamadan beslenmeye yeteri kadar vakit ayıramayanlarda da hazır gıdaların tüketimi bir yerden sonra kansızlığa neden olabiliyor. Özellikle yeşil sebzeler demir yönünden besin kaynağı olarak görülür ve kırmızı et tüketimi kişiye faydalı olacaktır.

Kronik Kansızlık

Kronik olarak görülen kan değeri düşüklüklerinde de kişide genellikle anemi vardır ve anemiden kaynaklı olarak devamlı demir ilaçlarını (kan ilaçlarını) alması gerekir. Kişinin neredeyse ömür boyu bu ilaçları kullanması gerekebilir. Özellikle kadınlarda regl döneminde de kaybedilen kanla beraber bu dönem zorlu geçer ve kadının ilaç kullanımına özen göstermesi gerekir. Hayat boyu beslenmesine de dikkat ederek kendisinde kansızlığın neden olacağı halsizliğin ve yorgunluğun önüne geçebilir.

Geçici Kansızlık

Kişinin birisine kan vermesi ile ya da dönemsel olarak sağlıksız beslenmesi, kaza sonucu kan kaybetmesi ile oluşan kansızlık var ise sıklıkla bir dönem ilaç kullanımı ile geçecektir. Kişinin çay ve kahve tüketimine dikkat ederek, beslenmesine de özenle yaklaşması durumunda geçici olarak görülen kansızlık sonucu kan değerleri tekrar yükselecektir.

WBC (Lökosit) Değeri Düşüklüğü

Lökositler vücudumuzun bağışıklık sistemini oluşturan ve savunma mekanizmamızın başında gelen yapılardır. Lökosit değerinin düşük olması demek vücutta var olan yabancı bir maddenin olduğunu ve vücudun da ona karşı kendisini savunmak için iltihaplanma yaptığı anlamına gelebilir. Yani lökosit değerlerinin çok düşük olması durumunda kişide iltihap varlığı söz konusu olabilir. Hekim tarafından incelenen sonuçlar gerekli görülürse tedavi aşamasına geçilerek yükseltilir.

Platelet(Trombosit) Düşüklüğü

Trombositlerin genel işlevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır ve eğer platelet değeri düşük çıkarsa kanamanın durdurulması zorlaşır. Kan pıhtılaşmasının sorunlu olduğu hastalarda çok şiddetli kansızlıklar da görülebilir. Ve trombosit eksikliği olma sebebi de kimi zaman çok fazla kan kaybetmeden ötürü olabilir. Doktor tarafından gerekli müdahale yapılmalı ve kişinin beslenmesinde dikkat etmesi gerekenler hakkında söyledikleri, ilaç kullanımına özen gösterilmesi gerekir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ