Reklam

Kan Değerlerindeki Yükseklik

  • 15 Mayıs 2017
  • 1.767 kez görüntülendi.
Kan Değerlerindeki Yükseklik

Normalde hekimler ciddi bir hastalık teşhisi yapılacak ise öncelikle kan testi yani hemogram testinin yaptırılmasını istemektedir. Bu test sonucunda kan değerlerinin yüksek oluşu gözlenebilmektedir. Kan değerlerinin yüksek olmasına birçok rahatsızlık neden olabilmektedir.

Özellikle akciğer ve kalp-damar rahatsızlığı olan kişilerde, sigara ve alkol tüketen kişilerde kan değerlerinin yüksek çıkma durumu sık olarak yaşanan sorunlar arasında yer almaktadır. Kan testleri hastalık tanısında önemli derecede etkilidir. Normal bir insanda kadın ve erkeklerde ortalama alınırsa, %2 ile % 9.7 arasında akyuvar oranına rastlanır. Kan değerlerinin yüksek olması demek için %10-11 değerinden yüksek olması gerekmektedir.

Akyuvarlar, kemik iliğinde sentezlenip, kan dolaşımına ve oradan da dokular üzerine dağılırlar. Bu hücreler vücuda dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı savaş açarak bağışıklık sisteminde önemli rol oynarlar. Bu hücrelerin normalden çok üretilmesi halinde vücutta enfeksiyonel bir rahatsızlık oluştuğunun göstergesi sayılabilir ve hastalık hakkında ön fikir edinilebilir.

Genel olarak bakılacak olursa vücutta birçok rahatsızlığa bağlı olarak kan değeri yükselmesine rastlanabilmektedir. Özellikle kanser ve enfeksiyonel rahatsızlıklara bağlı olarak vücut kendini savunmak için akyuvar sayısında artışa gidecektir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak kan değerlerinde yükselme gözlenmektedir.

Kan Değerlerinin Yüksek Çıkmasına Neden Olabilecek Etkenler Nelerdir?

1-)Enfeksiyonel rahatsızlıklar

Vücutta bağışıklık sisteminin düşmesi halinde, vücut dış etmenlere karşı savunmasız bir yapıya gelir ve bakteri, virüs, parazit gibi iltihaba yol açabilecek faktörlere karşı açık hale gelir. Vücutta enfeksiyon oluşumuna bağlı olarak akyuvar sayısında artış, yani kan değerlerinde yükselme gözlenebilmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenme, düzenli yapılan spor aktiviteleri, meyve, sebze ve suyun yeterli tüketilmesi, ek vitamin takviyeleri gibi birçok etmen ile bağışıklık sistemi güçlendirilerek enfeksiyonel hastalıkların oluşumunda önemli azalmalar sağlanabilmektedir.

Sıtma, anofel türü sivrisineğin sokmasıyla terleme, ateş ve terleme gibi belirtiler ile ortaya çıkan ciddi bir bulaşıcı rahatsızlıktır. Tedavisi güç ve zor bir rahatsızlıktır. Hastalık ile kan değerlerinde ciddi yükselmeler gözlenir.

2-)Kan hastalıkları

Anemi gibi genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan alyuvar rahatsızlıkları, kan kanserleri, lenf bezlerine bağlı olarak ortaya çıkan kanserler, kanamalar gibi birçok kan hastalığına bağlı olarak kan değerlerinde artış gözlenebilmektedir.

Bunların dışında sindirim, böbrek, karaciğer, akciğer gibi birçok iç hastalığa bağlı olarak kan değerlerinde yükselme gözlenebilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. JavierTox dedi ki:

    tinder dating app , what is tinder
    tinder website

BİR YORUM YAZ