Reklam

Kan Fazlalığı

  • 01 Şubat 2018
  • 1.281 kez görüntülendi.
Kan Fazlalığı

Kan fazlalığı olarak ifade edilen durum, bireyin vücudunda dolaşan kanın içerisindeki alyuvarlarda kontrolsüz bir artış meydana gelmesi olarak dile getirilebilir. Tıp literatüründe “pletora” olarak isimlendirilen bu durum, ciddi belirtiler vermez ve pek çok kişide herhangi bir soruna yol açmaz.

Kan fazlalığı, erkeklerde daha fazla görülmektedir. Kan fazlalığı bulunan bireyler, genel olarak yaz aylarında aşırı terleme ve aşırı sıvı kaybına yol açmaktadır. Çünkü kan fazlalığı olan bireylerde vücut sıcaklığı olması gerekenden daha fazla olmaktadır.

Kan Fazlalığı Nedenleri Nelerdir?

  • Kan fazlalığının en yaygın nedeni, bireyin kan vermemesidir. Alyuvarların artmasına bağlı olarak vücuttaki kan oranı artar ve bu durum da pletora olarak isimlendirilir. Kişinin altı ayda bir düzenli olarak kan bağışında bulunması ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Kan bağışı, aynı zamanda kan ihtiyacı olan bireyler içinde yararlı olmaktadır.
  • Kan fazlalığına neden olan bir başka faktörse, kan yapan besinlerin sık aralıklarla tüketilmesidir. Özellikle kırmızı et tüketimini sürekli gerçekleştiren bireylerde kanda artış oranı bir hayli yüksektir.
  • Kadınlarda kanın fazla çıkması ise genel olarak regl görememe durumu ile doğrudan bağlantılıdır. Kadınlar genel olarak her ay düzenli şekilde kan boşalması yaşadığı için, kan fazlalığı durumu nadiren ortaya çıkar ancak yine de adet döngüsü düzensiz olan kadın bireylerde bu durum ortaya çıkabilmektedir.

Kan Fazlalığı Tedavisi

Ciddi bir sorun teşkil etmediği müddetçe bireyde ortaya çıkan kan fazlalığı durumu için bir tedavi gerekmez. Kandaki alyuvarların artması durumu rahatsız edici bir sorun değilse, bireyin kan vermesi de gerekli değildir. Bireyin, kan durumunu öğrenmek için yapması gereken ise, sağlık ocağı ya da polikliniklere giderek kan tahlili yaptırmasıdır. Tahlil sonucu doktor tarafından değerlendirildikten sonra, kişi arzu ederse resmi sağlık kuruluşlarına giderek kan bağışında bulunabilir.

Kan fazlalığı, nadiren de olsa bir sorun belirtisi olarak da meydana gelebilmektedir. Kan yapısı ile ilgili bu sorun bireyin vücudunda kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkabilir. Bu gibi bir durum söz konusu ise doktor muayenesi şarttır. Genel olarak tedavi sürecinin ilk aşamasında, bireye düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı çıkartılır ve vücut bu yeni düzene alışma evresinde iken beklemede kalınır.

Ancak yeni düzenlenen yemek programı da yeterli olmadığında ya da sorunu çözmediğinde, çeşitli düşük miligramlık ilaçlar bireye verilebilir. Bu ilaçların hangileri olacağı tamamen doktor tarafından karar verilmesi gereken bir konudur. İlaç kullanımı kişi tarafından düzenli bir şekilde gerçekleştirildiğinde, kan fazlalığı sorunu da tamamen ortadan kalkacaktır. Yine de kişinin düzenli aralıklarla tahlil yaptırması tavsiye edilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ