Reklam

Kanal Tedavisi Sonrasında Dudak Şişmesi

  • 07 Aralık 2017
  • 5.679 kez görüntülendi.
Kanal Tedavisi Sonrasında Dudak Şişmesi

Dudak şişmelerinin birçok nedeni olabilir. Enfeksiyonlar, alerjiler, güneş ışınları, dudağa alınan darbeler ve daha birçok sebep dudakta şişmeye sebep olabilir. Fakat eğer dişçiye gittikten sonra dudaklarımız şiştiyse bu durum neden kaynaklanmış olabilir? sorusu aklınızda belirebilir. Yazımızın devamında kanal tedavisi sonrasıda dudakta meydana gelen şişliklerin başlıca nedenlerinden detaylıca bahsedilmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrası Dudak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

Özellikle ağız ve diş operasyonları sonrasında dudaklarda şişlik sıkça görülen durumlardır. Genellikle birkaç gün içerisinde geçecektir. Eğer daha uzun süre şişlik inmiyorsa, kesinlikle doktorunuza başvurmanız gereklidir. Kanal tedavisi sonrası dudaklarda şişme kanal tedavisi sırasında veya daha sonra gerçekleşmiş bir nedene bağlı olabilir.

1-)Operasyon Sırasında Kullanılan Materyaler

Kanal tedavisi sırasında kullanılan maddeler, aletler dudak dokusunda hasara yol açabilir. Bunun sonucunda dudaktan dokular kendilerini yenilerken şişme, morarma gibi durumlar görülmesi normaldir. Darbeler sonucu hasara uğrayan dokuda ölü hücreler temizlenecek yerine başka hücreler oluşacaktır.

2-)Enfeksiyon

Dudak şişmesinin bir başka sebebi enfeksiyondur. Enfeksiyon sonucu dudakta oluşan iltihap dokunun şişmesine sebep olacaktır. Kanal tedavisi veya başka dudak operasyonları sırasında dudak; kullanılan aletlerden veya başka yollardan enfeksiyon kapabilir veya ağız içerisinde hali hazırda bulunan bakteri, mantar ve virüs gibi mikroorganizmalar kanal tedavisi sonucu hasarlanan dokuya girip enfeksiyona neden olacaktır. Bunun sonucunda dudakta şişlik oluşacaktır.

3-)Dudağın Isırılması

Kanal tedavisi sonrası dudak şişmesinin bir başka sebebi ise operasyonda uygulanan lokal anestezi sonrası uyuşan dudağın farkında olunmadan ısırılmasıdır. Çokça rastlanan bir durumdur. Kanal tedavisi sonrası dudaklar ve ağız uyuşuk olduğundan farkında olmadan dudak ısırılabilir veya başka fiziksel darbelere maruz kalabilir ama bu durum hissedilmez. Darbeye uğrayan dudaktaki dokular şişecek hatta moraracaktır. Bu durum dokunun kendini yenilemesi için olması gereken fizyolojik bir durumdur ve şişlik genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Dudak Şişmesine Karşı Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

Dudak şişmesi inmiyorsa doktorunuza başvurmalısınız. Doktor şişliğin altında yatan nedeni çözdükten sonra verdiği ilaçlarla şişlik inecektir. Peki şişliğin inmesine yardımcı olmak için kendimiz neler yapabiliriz?

1-)Sıcak ve Soğuk Kompres

Şişlik ilk oluştuğunda soğuk kompres uygulanabilir. Oluşan şişlik ve ağrı yavaş yavaş azalacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken, buzu direkt cilde uygulamamak ve 10 dakikalık periyotlarla uygulama yapmaktır. Buz direkt olarak cilde temas ederse zararlı olabilir. Bir havlu veya bez yardımıyla uygulanabilir.

Şişliği sıcak kompres de uygulanabilir. Uygulanan sıcak dokudaki kanun akışını artırarak doku iyileşmesini hızlandıracaktır. Eğer yaralanma söz konusu ise sıcak kompres uygulamaktan kaçınılmalıdır.

2-)Bal

Balın bakterileri öldürücü etkisi vardır. Özellikle dudağınızdaki şişlik, enfeksiyon kaynaklıysa bal iyi gelecektir. Mikropları öldürmesiyle birlikte dudaklarınızı nemlendirip şişkinliği ve ağrıları hafifletecektir.

3-)Tuz

Eğer dudakta kanal tedavisi sırasında veya sonrasında oluşan yaralanmalar varsa, tuz bu yaralardaki mikropların ölmesini ve yaranın iyileşmesini sağlayacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ