Reklam

Kaplama Yapıldıktan Sonra Diş Ağrır mı?

 • 01 Ağustos 2018
 • 1.023 kez görüntülendi.
Kaplama Yapıldıktan Sonra Diş Ağrır mı?

Dişinize kaplama yaptırdıktan sonra diş ağrınızın olması normaldir. Fakat bu ağrı kesinlikle katlanılamayacak, yemek yemenizi zorlaştıracak ya da size fazla acı verecek boyutta bir ağrı değildir. Eğer tam olarak sizi günlük yaşamınızdan engelliyorsa ve ağrının günlerce sürmesi durumunda bir problem olduğunu düşünerek tekrar doktorunuza başvurabilirsiniz.

Kaplama Yapıldıktan Sonra Diş Ağrır mı?

Dişlere yeterli bakım yapılmadığında doğal olarak diş fonksiyonlarını kaybetmeye ve acı vermeye başlar. Böyle durumlarda yapılabilecek alternatifler arasında diş kaplama bulunmaktadır ve özellikle belli bir yaş üstündeki insanların çokça tercih ettiği, fiyat olarak da diğer operasyonlara göre daha uygun bir uygulamadır. Fakat dişi kaplattıktan sonra işlem tamamen bitmiyor. Dişinize gerekli bakımı yaptırmanız yine önemlidir. Dişinizde yabancı bir madde bulunduğunu düşünürsek, gerekli bakım yapılmadığında dişinize zarar vermeye oldukça müsaittir.

Kaplama yapıldıktan sonra dişlerde ağrı meydana gelebilir. Bu ağrının en temel sebebi ise aslında diş etidir. Diş eti kaplama esnasında zorlandığı için ve diş etinizin kaplamaya alışma süreci olduğu için bu sürede ağrı yapabilir. Fakat bu ağrı maksimum 1,5 ya da 2 gün sürmektedir. Ve ağrının boyutu günlük işlerinizi halletmenize engel olacak düzeyde değildir. Hafif hafif sızlar fakat siz yine rahatlıkla uyursunuz, yine yemeğinizi yiyebilirsiniz. Eğer ağrı katlanılmayacak boyuttaysa ve sizi inanılmaz rahatsız ediyorsa kesinlikle uygulama aşamasında kaplama olması gerektiği gibi dişinize uyumlu değildir ya da diş etiniz zarar görmüştür. Böyle bir durumda ise herhangi bir ağrı kesici ya da gargara kullanmadan doktorunuza başvurmalısınız.

Diş ağrısı ile herkes hayatında bir kez tanışmıştır. Özellikle çürük olan bir diş ise ve sinirlere kadar ulaşmışsa, sosyal yaşamımızdan bizi koparıyor diyebiliriz. Sadece sosyal yaşam değil, yemek yerken bile kabus haline dönüşebilmektedir. Bu nedenle ağız sağlığı, diş ve diş eti sağlığı oldukça mühimdir ve ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Kaplama Yaptıktan Sonra Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

1-)İltihaplanma

Diş kaplattıktan sonra ya da implant gibi uygulamalardan sonra eğer vücudunuz hassas ise yabancı maddeyi direkt olarak kabul etmeyebilir ve o bölgede iltihaplanma meydana gelebilir. Böyle bir durumda ise sürekli söylemiş olduğumuz gibi kesinlikle kendi kendinize ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız.

2-)Psikolojik Etkenler

Dişçi koltuğu korkusu sebebiyle bazen dişçinin kapısından girer girmez dişlerde bir zonklama meydana gelir. Bu aslında tamamen psikolojik bir durumdur. Aynı şekilde dişinize belli bir işlem yapıldıktan sonra da, her an bir şey olacak, her an dişim ağrıyabilir korkusu nedeniyle ağrı olmadığı halde beyninizi ağrıya şartlayabilir ve öyle hissedebilirsiniz. Bu durum kritik konularda oldukça sıkça rastlanılan bir psikolojik sorundur ve dişte de sıkça karşımıza çıkmaktadır. Rahatlamanız açısından dişinize değil farklı şeylere odaklanın, dişçinizin verdiği ilaçları zamanında kullanın ve içinizin rahat etmesi açısından dilerseniz, tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

Kaplama Yapıldıktan Sonra Ağrıyan Dişe Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Dişinizi kaplattıktan sonra muhtemelen doktorunuz sizi ağrı konusunda uyaracaktır ve kullanmanız gereken ilaçları size söyleyecektir. Öncelikle bu ilaçlarınızı düzenli ve zamanında almaya özen göstermelisiniz. Bazen kişiler diş eti ve diş ağrısını ayırt edemez ve direkt farklı ilaçlara sarılır fakat bu kesinlikle yanlıştır. Diş aslında sandığınızdan çok daha önemlidir vücudumuzda. En ufak bir problem çok büyük bir beyin problemine ya da ağız hastalığına dönüşebilmektedir. Bu yüzden ki, eğer ağrınızın diş eti kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız, doğal gargara yani tuz ve su karışımı hazırlayıp gargara yapabilirsiniz. Eğer diş etinizde bir zedelenme meydana gelmişse, tuzlu su bu bölgeyi rahatlatacaktır ve birkaç dakikaya ağrınız kalmayacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. dumpster rental dedi ki:

  One cannot both feast and become rich. Ashanti tribe

 2. JavierTox dedi ki:

  tinder sign up , tinder sign up
  tinder login

 3. Nvhlll dedi ki:

  stromectol 12mg online – ivermectin where to buy for humans ivermectin canada

 4. Jppukq dedi ki:

  cost of stromectol medication – ivermectin cream 5% ivermectin cream

BİR YORUM YAZ