Reklam

Kapsül Zedelenmesi

 • 12 Mart 2017
 • 6.755 kez görüntülendi.
Kapsül Zedelenmesi

Vücudumuzdaki kemiklerin sert bir yapısı vardır. Vücudumuzun iskeleti görevini görmektedir. Sert bu yapının hareketini ve esnekliğini sağlamak için kaslar tüm kemikleri bağ doku ile sarar. Anatomik yapı olarak kasların her kemikten geçiş şekli farklı olabilir. Kişinin yanlış yaptığı hareketler ya da çeşitli hastalıklardan kaynaklı olarak bağ dokularda hasar meydana gelebilir. Bu durum bağ doku zedelenmesi, kapsül zedelenmesi olarak adlandırılmaktadır.

Kapsül zedelenmesinin doğru bir şekilde tedavi edilebilmesi için meydana geliş nedeninin doğru bir şekilde araştırılması ve tedavinin kişiye özel şekilde yapılması gerekmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra kişinin istirahat etmesi ve fizik tedavi ile bölgedeki kasların doğru şekilde çalışılması tedaviye ek olarak muhakkak yapılmalıdır.

Kapsül Zedelenmesi Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Kaynaklı Nedenler

Kasların özellikle birbirleriyle bağlanma ve geçiş bölgelerinde bu durumdan kaynaklı olarak sık sık kapsül zedelenmesi meydana gelmektedir. Meydana gelen hasarın boyutuna bağlı olarak kişinin hareketinde kayıp meydana gelebilir. Ciddi ve geri dönüşü olmayan durumlarda sakatlıklar söz konusu olabilmektedir.

Kişinin kas dokusuna aldığı darbelerinin yanı sıra yapılan yanlış ve zorlayıcı hareketler de kapsül zedelenmesine neden olabilmektedir. Özellikle spor esnasında yapılan yanlış hareketler kalıcı hasalara yol açabilmektedir.

Meydana gelen zedelenme olay anında tam olarak anlaşılamayabilir. Daha sonrasında ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket kabiliyetinde kısıtlanma ile kendini gösterir. Tam ve doğru tanı için, hasarın boyutunun anlaşılabilmesi için muhakkak uzman hekim tarafından gerekli tetkikler yapılmalıdır.

2-)Kas Hastalıkları

Bu durum özellikle kasların tutulumuna neden olan, kas kayıplarına yol açan otoimmün hastalıklardan kaynaklı olarak gözlenmektedir. Hastalığın sinsi ilerlediği evrelerde, hastalığın başlangıcında çoğu zaman kaslarda meydana gelen hasar kapsül zedelenmesi olarak tanımlanabilmektedir.

İltihaplı kas hastalıklarında kapsül zedelenmeleri, kas kayıpları çok daha şiddetli bir şekilde meydana gelmektedir. Kişi kas ağrısı, eklem yerlerinde şişlik gibi ciddi boyutlara ulaşan şikayetlerde bulunabilir. Genellikle ileri evrelerde kişide kapsül zedelenmesinin gözlendiği uzuvlarda kayıplar söz konusu olabilmektedir.

NOT: Kapsül zedelenmesinin en sık gözlendiği bölgelerden bir tanesi omuzdur. Çoklu eklem yapısı ve kas yapısından dolayı bu bölge bu duruma çok açıktır. Meydana gelen kapsül zedelenmesi genellikle ani omuz hareketleri sonucu meydana gelmektedir. Meydana gelen hasarın boyutuna bağlı olarak hasar kişinin istirahati ile geçebilir ya da kalıcı bir kas yırtılması söz konusu olabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. sinequan prices dedi ki:

  I precisely needed to appreciate you once again. I am not sure the things that I might have handled in the absence of the entire pointers provided by you on such a problem. It has been a very frightening difficulty in my circumstances, however , looking at the skilled manner you processed that made me to jump over fulfillment. I am happier for this help and in addition hope that you know what a great job you are always getting into instructing others through the use of your site. I know that you have never encountered all of us.

 2. generic tofranil dedi ki:

  My husband and i ended up being contented Chris could complete his basic research by way of the ideas he came across from your own blog. It’s not at all simplistic just to always be giving away guidelines many people could have been making money from. And we consider we’ve got the blog owner to appreciate because of that. All the explanations you’ve made, the easy blog menu, the friendships you aid to create – it’s all astounding, and it’s aiding our son and our family consider that that concept is awesome, and that’s exceptionally fundamental. Many thanks for all!

 3. Thanks for your ideas. One thing I have noticed is that banks and financial institutions know the spending habits of consumers and understand that most people max out their credit cards around the holidays. They wisely take advantage of this fact and start flooding your inbox and snail-mail box with hundreds of 0 APR credit card offers soon after the holiday season ends. Knowing that if you are like 98% of the American public, you’ll jump at the chance to consolidate credit card debt and transfer balances to 0 APR credit cards. cccccei https://headachemedi.com – best Headache medication

 4. amoxicillin high augmentin 625mg price in india is amoxicillin a sulfa drug what is amoxicillin used for

 5. furosemide oral dedi ki:

  furosemide 20mg furosemide 500 mg lasix best time to take how furosemide affects cholesterol

 6. azithromycin contraindications azithromycin 500 mg india how effective is azithromycin for chlamydia how to get azithromycin dose for chlamydia

 7. ivermectin 1 injection purchase ivermectin scaly leg mites chickens ivermectin how many cc’s do you give a dog with ivermectin

 8. proair ventolin ventolin 2018 how to use albuterol without nebulizer what does albuterol inhaler do

 9. JH seeds dedi ki:

  The best of men are men at best.

BİR YORUM YAZ