Kapsül Zedelenmesi

Kapsül Zedelenmesi

Vücudumuzdaki kemiklerin sert bir yapısı vardır. Vücudumuzun iskeleti görevini görmektedir. Sert bu yapının hareketini ve esnekliğini sağlamak için kaslar tüm kemikleri bağ doku ile sarar. Anatomik yapı olarak kasların her kemikten geçiş şekli farklı olabilir. Kişinin yanlış yaptığı hareketler ya da çeşitli hastalıklardan kaynaklı olarak bağ dokularda hasar meydana gelebilir. Bu durum bağ doku zedelenmesi, kapsül zedelenmesi olarak adlandırılmaktadır.

Kapsül zedelenmesinin doğru bir şekilde tedavi edilebilmesi için meydana geliş nedeninin doğru bir şekilde araştırılması ve tedavinin kişiye özel şekilde yapılması gerekmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra kişinin istirahat etmesi ve fizik tedavi ile bölgedeki kasların doğru şekilde çalışılması tedaviye ek olarak muhakkak yapılmalıdır.

Kapsül Zedelenmesi Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Kaynaklı Nedenler

Kasların özellikle birbirleriyle bağlanma ve geçiş bölgelerinde bu durumdan kaynaklı olarak sık sık kapsül zedelenmesi meydana gelmektedir. Meydana gelen hasarın boyutuna bağlı olarak kişinin hareketinde kayıp meydana gelebilir. Ciddi ve geri dönüşü olmayan durumlarda sakatlıklar söz konusu olabilmektedir.

Kişinin kas dokusuna aldığı darbelerinin yanı sıra yapılan yanlış ve zorlayıcı hareketler de kapsül zedelenmesine neden olabilmektedir. Özellikle spor esnasında yapılan yanlış hareketler kalıcı hasalara yol açabilmektedir.

Meydana gelen zedelenme olay anında tam olarak anlaşılamayabilir. Daha sonrasında ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket kabiliyetinde kısıtlanma ile kendini gösterir. Tam ve doğru tanı için, hasarın boyutunun anlaşılabilmesi için muhakkak uzman hekim tarafından gerekli tetkikler yapılmalıdır.

2-)Kas Hastalıkları

Bu durum özellikle kasların tutulumuna neden olan, kas kayıplarına yol açan otoimmün hastalıklardan kaynaklı olarak gözlenmektedir. Hastalığın sinsi ilerlediği evrelerde, hastalığın başlangıcında çoğu zaman kaslarda meydana gelen hasar kapsül zedelenmesi olarak tanımlanabilmektedir.

İltihaplı kas hastalıklarında kapsül zedelenmeleri, kas kayıpları çok daha şiddetli bir şekilde meydana gelmektedir. Kişi kas ağrısı, eklem yerlerinde şişlik gibi ciddi boyutlara ulaşan şikayetlerde bulunabilir. Genellikle ileri evrelerde kişide kapsül zedelenmesinin gözlendiği uzuvlarda kayıplar söz konusu olabilmektedir.

NOT: Kapsül zedelenmesinin en sık gözlendiği bölgelerden bir tanesi omuzdur. Çoklu eklem yapısı ve kas yapısından dolayı bu bölge bu duruma çok açıktır. Meydana gelen kapsül zedelenmesi genellikle ani omuz hareketleri sonucu meydana gelmektedir. Meydana gelen hasarın boyutuna bağlı olarak hasar kişinin istirahati ile geçebilir ya da kalıcı bir kas yırtılması söz konusu olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ