Reklam

Karaciğerde Sertleşme

  • 19 Mart 2017
  • 4.442 kez görüntülendi.
Karaciğerde Sertleşme

Karaciğerin vücut için öneminden kısaca bahsedecek olursak, en önemli görevi vücudun zehirlerden arındırılmasını sağlamak denilebilir. Bunların dışında vücut ısısının düzenlenmesi, vücudun karbonhidrat deposu olması, safra üretimi, bağışıklığın arttırılması ve yaralanmalarda veya vücut içerisinde oluşan kanamalarda pıhtı oluşmasını sağlayan maddenin üretimi gibi birçok görevi bulunmaktadır.

Karaciğer sertleşmesine karaciğer sirozu da denmektedir. Bu rahatsızlığın şiddeti hasarın boyutunu gösterir. Karaciğer içerisinde bir kist dokusu oluşarak karaciğerin yapısında değişiklikler neden olur ve ciddi şekilde hasara yol açar. Karaciğerde sertleşme sonucunda kan karaciğerden geçerken damar içerisinde yavaş akmaya başlar ve karaciğerin beslenmesi engellenir. Bu da karaciğer yetmezliği gibi sonuçlara yol açar.

Karaciğer sirozunun oluşumuna bakılacak olursa, karaciğerde üretilen albümin kanın taşınmasında en önemli yapılardan biridir. Karaciğer hasarı sonrasında albümin üretimi yavaşlamakta ve doku içerisine kan sızmaktadır. Bu da birçok komplikasyonun oluşmasına neden olabilmektedir.

Karaciğer Sertleşmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Karaciğer sertleşmesinin en önemli nedeni kronik karaciğer hastalıklarıdır. Hastalığın ilerlemesi karaciğerde yapısal değişiklerin oluşmasına neden olmakta ve karaciğer yetmezliği sonrası organ görevlerini tam olarak yerine getiremeyecektir. Bu da vücut içerisinde bağışıklık sisteminin zayıflaması ve birçok soruna yol açarak tedavi edilmemesi dahilinde ölüme kadar gidebilmektedir. Özellikle hepatit B ve hepatit C hastalıklarında tedavi önemlidir. Aksi takdirde ciddi komplikasyonlar gözlenebilmektedir.

Karaciğer Sirozunun Belirtileri Nelerdir ?

  • Hastalığın ilerlememesi dahilinde halsizlik, hareket etmede zorluk, ağrı, iştahsızlık ve takibinde kilo kaybı, baş dönmesi, bulantı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.
  • Hastalığın ilerlemesiyle bu belirtilere ek olarak bacak ve kollarda oluşan ödem, oluşan şişlik bölgesinde kaşıntılar ve karaciğer yetmezliğinden kaynaklı bazı kronik hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.
  • Tedavi edilmemesi dahilinde ensefalopati (şuur değişikleri ) , kanamalar ve ölüme kadar gidebilen ciddi klinik tablolar oluşabilmektedir.

Karaciğer Sirozunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Siroz, karaciğerde ciddi yapısal değişikliklere yol açabilmektedir. Bu değişiklerin önlenebilmesi mümkün olmamakla birlikte hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Mümkün olduğunca erken teşhis en önemli faktörler arasında yer almaktadır.
  • Bunların dışında bu rahatsızlığın oluşturduğu belirtileri önlemek ya da azaltmak mümkündür. Ödem oluşan bölgede doktor kontrolünde kullanılan diüretik ilaçlar, endoskopi uygulamasıyla kanamaların dindirilmesi, ağrı oluşmasında kullanılan analjezik tabletler gibi oluşan belirtilerin azaltılmasında veya önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi bu belirtileri sık yaşıyorsanız en kısa süre içerisinde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Boonhoaro dedi ki:

    https://fcialisj.com/ – cialis online purchase

BİR YORUM YAZ