Reklam

Karın İçi Kaşıntı

  • 31 Temmuz 2017
  • 4.816 kez görüntülendi.
Karın İçi Kaşıntı

Karın bölgesinde oluşan kaşıntılar genellikle stres gibi geçici etkenlerden kaynaklansa da, kimi zaman çok ciddi sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabilmektedir. Cildimizin herhangi bir bölümünde görülebilen kaşıntı, tıp literatüründe pruritus şeklinde ifade edilmektedir. Alerjik durumlar, sistemik hastalıklar, cilt hastalıkları, stres kaşıntının başlıca nedenlerindendir.

Karında hissedilen kaşıntının şiddetli seyredip seyretmediği, ne sıklıkta olduğu gibi detaylar tanı aşaması açısından büyük önem taşımaktadır. Sanki karnın içinde kaşıntı varmış gibi hissedilmesinin pek çok nedeni olabilir.

Karın İçi Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir?

Karın içinde hissedilen kaşıntı şikayetine kadınlarda hamilelik döneminde sık rastlanmaktadır. Ancak çok daha farklı nedenleri olabilir. Karın içinde kaşıntı, gıdıklanma hissinin başlıca nedenlerinden aşağıda detaylı bahsedilmiştir.

Kuru Cilt

Yalnızca karın bölgesindeki değil, cildin herhangi bir bölümündeki kaşıntının başlıca nedeni cildin kuru olmasıdır. Cildin nemsiz ve aşırı kuru olması, kaşıntı isteğini doğurur. Buna bağlı olarak karın bölgesinde de kaşıntı problemi baş gösterebilir.

Alerji

Cildimizin alerjiyi tetikleyici unsurla kısacası alerjenle teması akabinde alerji bulgusu olarak kaşıntı meydana gelebilir. Takılan takılar, giyilen kıyafetlerin cinsi-kumaşı, tüketilen gıdalar gibi pek çok etken alerjik reaksiyon oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Karında hissedilen kaşıntı alerjiye bağlı gelişmiş olabilir. Alerjik kaşıntılara genellikle kızarıklık ve ciltte kabarıklıklar eşlik eder.

Cilt Rahatsızlıkları

Ciltte meydana gelen pek çok hastalığın bulgusu, kaşıntıdır. Sedef, egzama, kurdeşen gibi cilt rahatsızlıklarına bağlı olarak deride kaşıntı sorununa sık rastlanır. Kimi zaman cilt hastalıklarından kaynaklı bu kaşıntılar bölgesel, yani ciltte sadece belirli bir alanda olabilmektedir. Karındaki kaşıntı, cilt rahatsızlıklarını işaret ediyor olabilir. Deri hastalıklarında kaşıntıyla beraber daha çok kızarıklık, deride pullanma ve döküntü şikayetleri baş gösterir.

Hamilelik

Anne olmanın hem güzel hem de zorlu süreçlerinden biri olan hamilelik döneminde, karın içi kaşıntısına ve karın bölgesinde kaşıntı problemine sık rastlanır. Bu dönemde karında meydana gelen kaşıntının esas nedeni anne karnındaki bebeğin büyümesi ile birlikte karnın genişlemesi ve cildin gerilmesidir. Cildin gerilmesine bağlı olarak karında kaşıntı hissiyatı doğabilir. Bu evrede yalnızca karında değil, kolda ve göğüs bölgelerinde de kaşıntıya sık rastlanmaktadır.

Menopoz Dönemi

Kadınlarda hamilelikten sonra kaşıntının en yaygın görülme nedeni menopoz dönemidir. Menopoz evresinde vücutta yaşanan hormonel değişimler, sinir uçlarını etkileyerek kaşıntı hissine neden olabilirler. Bu süreçte görülen ciltte veya direkt karın bölgesinde gözlenen kaşıntıların geçmesi adına stresten uzak durmakta ve tüketilen gıdalara dikkat etmekte yarar vardır.

Sistemik Hastalıklar

Tiroid bezi rahatsızlıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları gibi iç hastalıklar da kaşıntının sebepleri arasındadır. Ancak bu nedenlerden oluşan kaşıntı vücutta tek bölgede olmaz. Cildin genelinde kaşıntı hissedilir. Ayrıca kaşıntı tek başına bu hastalıkların işaretçisi olarak değerlendirilmez, beraberinde gözlenen diğer anormallikler uzmanlar tarafından detaylı izlenir.

Stres

Çağın en büyük problemlerinden biri olarak görülen stres, yaşamımızın neredeyse her yerinde vardır. Yoğun iş temposu, gelecek kaygısı, stresli bir çalışma ortamı gibi stres unsurları ciltte kaşıntıya sebebiyet verebilmektedir. Stres ve endişeden kaynaklanan kaşıntı, daha çok cildin genelinde gözlenir. Bu nedenden oluşan kaşıntı sorununu çözmenin tek yolu, stresi hayatımızda olabildiğince azaltmaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ