Reklam

Karın Kaşıntısı Hamilelik Belirtisi mi?

  • 28 Ocak 2018
  • 4.127 kez görüntülendi.
Karın Kaşıntısı Hamilelik Belirtisi mi?

Kadınların en özel dönemlerinden birisi olan hamilelik döneminde anne adaylarında birçok farklı semptom gözlenir. Bu dönemde kadınlarda gözlenen semptom genellikle aynıdır. Kişinin hamilelikten şüphelenmesi halinde bu semptomları yaşayıp yaşamadığına bakması, sonrasında ise gebelik testi yaptırması en uygun tanı yöntemi olacaktır. Ortaya çıkan belirtiler her ne kadar size hamile olduğunuzu işaret ediyor olsa bile bu durum kesin olarak hamile olduğunuzun bir belirtisi olmayacaktır.

Hamilelik döneminde görülebilecek belirtilerden birisi de karın kaşıntısıdır. Kadının karnında normale göre çok şiddetli bir ağrı varsa, bu durumda anne adayının bir an önce test yaptırması uygun bir tercih olacaktır. Testin yanı sıra doktor tarafından yapılacak muayene ve testler de hamileliği kesin olarak belgeleyecek işlemler olacaktır.

Hamilelik Dönemi Belirtileri Nelerdir?

1-)Genel Yorgunluk

Hamileliğin en sık görülen belirtilerinden birisi yorgunluktur. Anne adayının kendisini normale göre sürekli olarak yorgun hissetmesi, uyuşuk hissetmesi bu dönemde sık sık karşımıza çıkar. Bu dönemde anne karnında gelişmeye başlayan fetüs için vücut normalden fazla kan üretmeye başlamıştır. Bu durum da kalbin daha çok çalışmasına neden olur ve yorgunluk hissi de buna bağlı olarak ortaya çıkar. Hamileliğin ilk dönemlerinde aileler sık sık gün içinde uykuya dalar ve erkenden yatağa gider.

2-)Karın Bölgesinde Basınç

Hamileliğin diğer belirtilerinden birisi de karın bölgesinde yer alan basınçtır. Bu dönemde anne adayları karnında sık sık hafif şiddette kramplar hisseder.

3-)Gaz ve Yellenme

Anne adayları hamilelik döneminde sık sık gaz çıkartır. Bu durum hamilelik döneminde hormonların yükselmesi ile açıklanabilir. Yükselene hormonlar sindirim sisteminin daha fazla gevşemesine neden olduğu için bu dönemde sık sık gaz çıkartılır ve yellenmeye neden olur.

4-)Karın Kaşıntısı

Hamilelik döneminde anne adaylarında sık görülen belirtilerden birisi de karın kaşıntısıdır. Anne adayı bu süreçte sık sık karnını kaşır. Bu durum bazen gıdıklanma şeklinde de görülebilir.

5-)Sırt Ağrısı

Gebeliğin hem ilk dönemlerinde hem de sonraki dönemlerinde sık görülen belirtilerden birisi sırt ağrısıdır. Bu dönemde progesteron hormon seviyesinde artış gözlendiği için sırt ağrıları da sık sık görülmektedir.

6-)Göğüslerde Hassasiyet

Göğüslerde oluşan ekstra hassasiyet gebelik döneminin en bilinen belirtilerinden birisidir. Bu dönemde kadınların göğüse ellemesi acı vericidir.

Hamilelik Dönemi Diğer Belirtileri

  • Kanama,
  • Midede bulantı ve yanma,
  • Yemeklere aşerme ve iştahsızlık,
  • Baş dönmesi,
  • Sık sık idrara çıkma,
  • Dengesiz ruh hali,
  • Aşırı hassasiyet,
  • Kasıkta ağrı ve sertleşme.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ