Reklam

Karın Sertleşmesi

  • 25 Nisan 2017
  • 7.512 kez görüntülendi.
Karın Sertleşmesi

Karın sertleşmesi günümüzde gıdalardan , şişkinliklerden gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan ve sıklıkla gözlenen bir durumdur. Karında sertleşme fiziksel olarak dokunulduğu zaman hissedilebilmektedir. Genellikle aşırı yeme veya yenilen bir gıdanın mideye dokunması veya gaz gibi nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu gibi sorunlar genellikle bir süre sonra kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır. Fakat sürekli olarak tekrarlayan ve ciddi ağrı ve sancıya neden olan sertliklerde, ciddi rahatsızlıkların belirtileri olarak ortaya çıkabileceğinden vakit kaybetmeksiniz doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir.

Karında Sertlik Nedenleri Nelerdir?

Karın bölgesinde sertlik oluşumu birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Bunların yüzde 90’ı genellikle ciddi olmayan sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmakta ve bir süre sonra kendiliğinden geçme eğiliminde olmaktadır. Karında sertlik oluşumunun nedenlerinden kısaca bahsedecek olursak;

Gaz ve Şişlik

Karın bölgesinde sertlik oluşmasının en çok rastlanılan ve en önemli nedenlerinden birisi gaz ve şişliktir. Yemeklerin hızlı ve çok yenilmesi, dengesiz ve sağlıksız beslenme, midede ağrı ve çeşitli reaksiyonlara neden olabilecek gıdaların sıklıkla tüketimi karın bölgesinde şişlikler şeklinde gözlenen sertleşmelere neden olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda yavaş ve az yemek yemek, dengeli beslenmek ve sağlıksız gıdalardan uzak durmak , aşırı baharatlı gıdaların sıklıkla tüketilmemesi karın bölgesinde şişlik ve gaz şeklinde oluşan sertleşmelerin önlenmesinde yarar sağlayacaktır. Şişliklerin geçmemesi ve karın bölgesinde ciddi ağrılara neden olması dahilinde ciddi bir mide rahatsızlığı habercisi olabileceğinden, vakit kaybetmeden uzman doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir.

Kabızlık

Kabızlık birçok faktöre bağlı olarak veya bir hastalığın ya da bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle boşaltım bölgelerinde yaşanan kronik rahatsızlıklar sonucunda kabızlık durumu sıklıkla gözlenmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin rahat olamamasından kaynaklı karın bölgesinde ağrı ve şişkinlikler oluşmaktadır. Aynı şekilde yetersiz ve sağlıksız beslenen kişilerde, sıvı tüketimi çok az olan kişilerde kabızlık sıklıkla gözlenmekte ve bu duruma bağlı olarak karın bölgesinde şiddetli ağrılar ve şişlikler oluşabilmektedir.

Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin sürekli olarak sıvı tüketmesi veya kabızlığa neden olabilecek sağlıksız yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Bunların dışında diyet ile lifli gıdaların tüketiminin arttırılması veya laksatiflerin kullanılması, kabızlık sorununun önlenmesinde önemli derecede rol oynamaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers! https://hypothyroidismmed.com/ Hypothyroidism medication

BİR YORUM YAZ