Reklam

Karnın Alt Kısmında Ağrı

 • 16 Ağustos 2018
 • 789 kez görüntülendi.
Karnın Alt Kısmında Ağrı

Karnın alt bölgesindeki ağrılar, kadınlarda ve erkeklerde farklı sebeplerden ötürü oluşabilir. Alt karın bölgesindeki ağrılar kadınlarda rahim, yumurtalık ve adet döneminden kaynaklanabilir. Ancak her iki cinsiyet için de idrar yolları ve bağırsaklar sorunlardan dolayı oluşabilir.

Kadınlarda, adet döneminden birkaç gün önce oluşan ağrılar, adet döneminde oluşan ağrılar ve yumurtlama döneminde oluşan ağrılar olağan alt karın ağrılarıdır. Bu ağrılar kadın vücudunun verdiği normal tepkilerdir. Ancak çok şiddetli ağrı yaşanıyorsa,  kadın doğum doktoruna görünmek gerekir. Kadınlarda adet dönemine bağlı yaşanan yoğun alt karın ağrılarının sebebi adet görememe ya da yumurtalıklarda oluşan kistler sonucu olabilir.

Alt Karın Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

 • Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilecek alt karın ağrısı sebebi apandisit olabilir. İnce bağırsak ile kalın bağırsak arasında duran apandisin iltihaplanması ağrılara sebep olur. Bu ağrı üst karında başlar ve alt karında kalıcı hale gelir. Bu alt karın ağrısı ile şiddetli bulantı ve kusma görülür. Aynı zamanda hastada iştahsızlık oluşur. Ağrı tedavi edilmediği takdirde şiddetini arttırarak devam eder.
 • İdrar yolu enfeksiyonları da hem kadınlar için hem de erkekler için alt karın bölgesinde ağrılara neden olur. İdrar yolu enfeksiyonları aynı zamanda idrar yaparken yanma hissine ve sürekli idrar yapma ihtiyacına sebep olur. İdrar yolu enfeksiyonlarında bol su içilmeli ve doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir.
 • Her iki cinsiyette de görülen en yaygın alt karın ağrısı sebebi bağırsak sorunlarıdır. İshal olma ya da kabızlık hali bağırsaklarla alakalı durumlar olduğu için alt karın bölgesinde ağrılara neden olabilir. Özellikle kabızlık durumunda bağırsaklardaki dışkının atılamaması halinde şiddetli alt karın ağrısı yaşanır. Yine bağırsaklarda gaz oluşması sebebiyle de şiddetli ağrılar yaşanabilir.
 • Kadınlarda görülen alt karın ağrısı saydığımız sebeplerden ötürü değilse, kadın hastalıklarıyla alakalı ağrılardandır. Özellikle adet döneminde alt karın ağrıları görülür.

Alt Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Alt karın ağrısı çok şiddetliyse, kişi karın bölgesine asla dokundurmuyorsa, iştahsız ve sürekli kusma halindeyse mutlaka doktora görünmelidir. Bu ağrı sebebi apandisin patlayacak olmasından kaynaklanabilir. Eğer bu durum gerçekleşirse patlayan apandis kişiyi zehirler. Bu nedenle hemen doktor müdahalesi gerekir.

Bunun dışındaki hafif ağrılara evde bazı yöntemlerle müdahale edilebilir.

 • Ağrı sebebi bağırsaklarla alakalı ise bir süre katı yiyecek tüketilmemeli ve bol su içilmelidir. Asla gazlı içecekler tüketilmemelidir.
 • Zehirlenme sonucu kusmalar meydana geldiyse, 5-6 saat bir şey tüketilmemeli ve pirinç, kraker gibi mideyi ve bağırsakları yormayacak gıdalar tüketilmelidir. Süt ürünleri tüketilmemelidir.
 • Ağrıyan alt karın bölgesine sıcak kompres yaparak bölge sıcak tutulmalıdır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. JavierTox dedi ki:

  how to use tinder , tinder website
  tider

 2. Qgugml dedi ki:

  generic ivermectin – buy oral ivermectin ivermectin cream cost

 3. Cdalsz dedi ki:

  stromectol 3mg – stromectol liquid generic ivermectin

BİR YORUM YAZ