Reklam

Karnın Sağ ve Sol Tarafında Kramplar

 • 31 Ocak 2018
 • 1.177 kez görüntülendi.
Karnın Sağ ve Sol Tarafında Kramplar

Karın bölgesinde ortaya çıkan kramplar, genel olarak kaslarla ilgilidir. Kısa bir süre içinde ortaya çıkan ve yine kısa bir süre içinde ortadan kaybolan bu kramplar, genellikle duruş bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Karın bölgesinin her iki tarafında da aynı anda meydana gelebileceği gibi tek taraflı olarak da görülebilir. Kişi uzun süreli olarak masa başında kambur bir pozisyonda oturduğunda ya da sırtına bir destek koymadan oturduğunda, krampların ortaya çıkması normaldir.

Karın bölgesine ek olarak sırtta, kol ve bacaklarda da sıklıkla görülen kramplar, hatalı yatış pozisyonuna bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Kramp Nedenleri Nelerdir?

 • Bireyin uzun süreli olarak aynı şekilde oturması ya da aynı pozisyonda uzun müddet kalması,
 • Bireyin vücudundaki tuz ve potasyum miktarının yetersiz olması,
 • Bireyin yüksek tansiyon hastası olması,
 • Hamilelik,
 • Ani bir şekilde kolların ya da bacakların gerilmesi, ısınma hareketleri yapılmadan spor yapılması, ağırlıkların aniden kaldırılması gibi nedenlerle krampla vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilir.

Karın bölgesinde iki taraflı olarak ortaya çıkan kramp, karın ağrısı ile de karıştırılabilmektedir. Karnın iki yanında ortaya çıkan kramp nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Gıda zehirlenmesi,
 • Regl dönemi,
 • Hamilelik.

Bu sebeplerle ortaya çıkan karın bölgesi kramplarının sıkça tekrarlanmaması ve kısa bir süre içinde geçmesi beklenir. Eğer kramplar çok şiddetli ve sıklıkla ortaya çıkıyor ise, ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Bu gibi durumların başında, demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkan anemi gelmektedir.

Kramp Tedavisi

Karnın iki yanında kramp ortaya çıkmasına bir önlem olarak, vücuda esneklik kazandırılması oldukça önemlidir. Bunun için evde küçük egzersizler ve aerobik hareketleri yapılabilir. Bunun yanı sıra uzun süreli olarak masa başında oturan kişilerin, ayağa kalkmaları, küçük yürüyüşler yapmaları da önerilenler arasında yer almaktadır.

Bedenin vitamin ya da demir bakımından eksiklik duyması nedeniyle ortaya çıkan krampların tedavisi için birey, mutlaka olabildiğince sağlıklı ve düzenli beslenmeli, gerekli protein, vitamin ve mineralleri besinler yoluyla almalıdır.

Krampların karın bölgesinde geçmek bilmediği durumlarda, birey mutlaka uzman bir doktora muayene olmalı ve sorunun nedenini öğrenmelidir. Bu kramplar, ağrı ile birlikte de ortaya çıkabilir ve bireyin nefesini dahi kesebilir. Bu nedenle mutlaka MR cihazı ile gerekli tetkikler yapılmalı, doktor tarafından konan tanı doğrultusunda tedavi işlemlerine derhal başlanmalıdır. Aksi halde sorun daha da büyüyebilir ve kişinin sağlığı risk altında kalabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ