Kasıklarda Yanma

Kasıklarda Yanma

Kasıklarda yanma genellikle kadınlarda ortaya çıkan ortaya çıkış nedenine bağlı olarak erkeklerde ve kadınlarda farklı rahatsızlıklara yol açan ve birçok hastalığın belirtisi veya nedeni olarak karşılaşılan bir durumdur. Genel olarak kasıklarda yanma idrar yolları rahatsızlıkları ve cinsiyet organlarına bağlı olarak oluşmaktadır. Yanmanın şiddeti, oluştuğu bölge, yanmaya neden olan faktör gibi nedenler tanı konulmasında önemli role sahiptir.

Kadınlarda yaşanan kasık yanmalarının en önemli nedeni adet döneminde karşılaşılan ağrılardır. Bu ağrılar bazı durumlarda dayanılmaz şekilde şiddetlenebilmektedir. Bu dönemde yanmanın oluşmasının en önemli nedenlerinden birisi kanamalardır. Yanma durumu genellikle kanamanın başlaması ile şiddetlenip, durmasıyla son bulmaktadır.

Kadınlarda Kasıklarda Yanma Nedenleri Nelerdir?

Kasıklarda yanma, sıklıkla kadınlarda gerçekleşen bir durumdur. Kadınlarda kasıklarda yanma nedenlerinden bahsedecek olursak;

Dismenore (adet ağrıları)

Yukarıda da bahsedildiği gibi adet ağrılarına ve kanamalara bağlı olarak kasık bölgelerinde yanmalar oluşabilmektedir. Geçici bir durumdur ve kanamanın durmasıyla şiddetinde yavaş yavaş azalma gözlenir.

Yumurtlama Ağrıları

Adet dönemlerinde yumurtlama sırasında kasık bölgesinde ağrılar ve yanmalar oluşabilmektedir. Genellikle hafif şiddetli seyreden bu durumlar, yumurtalık tedavisi gören hastalarda zaman zaman şiddetlenebilmektedir.

Yumurtalıklarda Kist Oluşumu

Normalde her adet döneminde bir yumurta kesesi oluşmaktadır. Fakat bazı komplikasyonlar sonucunda bazen bu yumurtalıkların içi kan ile dolabilmekte ve kist oluşumuna neden olabilmektedir.

Yumurtalıklarda kist oluşumu hem yumurtalıklarda hem de kasık bölgelerinde şiddetli ağrıların oluşmasına neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak kasık bölgelerinde yanma hissi oluşabilir.

Bunların dışında bağırsak rahatsızlıkları, rahimde ve tüplerde enfeksiyon oluşumu gibi nedenlerde kasık ağrıları ve yanmalarının oluşumuna yol açabilmektedir.

Erkeklerde Kasıklarda Yanma Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde kasıklarda yanma sebeplerinden bahsedecek olursak;

Erkeklerde kadınlara oranla kasık ağrıları daha az gerçekleşmektedir.

Testis tümörü

Testislerde tümör oluşumu özellikle bu bölgelerde ve çevresindeki bölgelerde ciddi ağrılara yol açabilmektedir.

Böbrek Taşları

Böbreklerde taş oluşumu günümüzde ciddi böbrek, testis ve kasık ağrılarına ve yanmalarına sebep olan ve sıklıkla gözlenen bir durumdur. Bu ağrıların giderilmesi için taşların düşürülmesi gerekmektedir ve cerrahi müdahale gereklidir.

Bunların dışında kasık bölgelerinde oluşan fıtıklar, kasıklardaki yanlış hareket veya aşırı yapılan spor aktiviteleri sonucunda oluşabilecek gerilmeler, kasık bölgesine alınan darbeler veya bu bölgelerde zedelenmeye yol açabilecek yaralanma, kaza gibi travmalar ciddi kasık ağrılarına ve yanmalara neden olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ