Kemoterapi ve Grip

Kemoterapi ve Grip

Kanser, günümüzün en büyük hastalıklarından bir tanesidir. Bu hastalığın bu kadar ciddi ve ölümcül olmasının en temel nedeni hastalığın tedavisinde uygulanan yöntemlerdir. Yeterli ve kesin tedavi metotların olmaması, kişiye özgü olarak tedavi yanıtının ciddi boyutlarda değişiklik göstermesi bu hastalığın ciddi boyutlara ulaşmasına sebep olmaktadır. Kanser vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen kontrolsüz hücre büyümesi sonucunda meydana gelmektedir.

Yapılan çeşitli test yöntemleri, semptomlar ve çeşitli görüntüleme, patolojik laboratuvar bulguları sonucunda bulunmaktadır. Kanser hastalığının tedavisinde hastalığın boyutuna göre çeşitli tedaviler uygulanmaktadır.

1-)Antineoplastik İlaç Tedavisi

Kanser tedavisinde ilk olarak antineoplastik ilaçlara başvurulmaktadır. Bu durum ilerlememiş ve erken teşhisteki kanser hastalıklarında oral yola verilen ilaçlar ile sağlanmaktadır. Bu ilaçların en büyük kötülüğü ciddi boyutlarda yan etkilere neden olmasıdır. Hücre bölünmesinin seçici olarak durdurulmadığı bu tedavi metodunda hastalarda ciddi boyutlarda halsizlik, güçsüzlük görülmektedir. Bağışıklık sisteminin baskılanmasının yanı sıra kişilerde saç dökülmesi, kilo kaybı, organ hasarları da meydana gelebilmektedir.

Ciddi boyutlardaki kanser hastalarında kemoterapi uygulaması oral yolla kullanılan ilaçların yanı sıra damardan direkt olarak verilen daha güçlü olan ilaçlarla da sağlanmaktadır. Bu ilaçlar hastaya kür olarak verilmektedir.

2-)Radyasyon ile Tedavisi

Radyasyondan yararlanarak kötü huylu hücrelerin öldürülmesi amaçlanmaktadır. Bu hastalarda alınan ışın, günümüzde tıp biliminin gelişmesi ile birlikte bölgesel olarak hedefe yönelik gerçekleşebilmektedir. Aynı şekilde kür şeklinde alınan bu tedavide de bağışıklık sisteminin zayıflamasına ek olarak ciddi yan etkiler gözlenebilmektedir.

3-)Cerrahi Müdahale

Kanser hücrelerinin dağınık yayılım göstermediği, sınırlarının belli olduğu, tümörlerin ameliyat edilebilecek yerlerde olduğu durumlarda cerrahi müdahale söz konusu olabilir. Ancak bu durum ileri boyutta tespit edilen kanser hastalarında ya uygulanmaz ya da ciddi boyutlarda hayati tehlike taşımaktadır.

Kemoterapi Alan Hasta Grip Olur mu ?

Vücudumuz her gün milyonlarca bakteri ve virüs ile temas halindedir. Ancak çoğu zaman bağışıklık sistemimizden kaynaklı olarak bu bakteri ve virüsler vücudumuza zarar vermez, hasta olmayız. Ancak kemoterapi gören kanser hastalarında bu durum çok daha farklıdır. Bağışıklık sistemi tamamen çökmüş haldedir. Bağışıklık sistemi görevine yerine getiremediği için kişi sık sık hastalanabilir. En sık rastlanılan grip virüsüne yakalanabilir ve grip olabilir. Bu tür hastalarda grip çok daha ağır bir şekilde geçmektedir ve hatta ve hatta ciddi boyutlardaki hastalarda ölümcül olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ