Reklam

Kırılan Kemik Eskisi Gibi Olur mu?

  • 08 Ocak 2018
  • 1.757 kez görüntülendi.
Kırılan Kemik Eskisi Gibi Olur mu?

Darbe alma, düşme, çarpma gibi sebeplerle kırılan kemiğin eski haline dönmesi zaman alan bir durumdur. Elbette iyileşme süreci kırığın oluştuğu yere ve büyüklüğüne göre de değişiklik göstermektedir. Kemiğin kırıldığı bölgeye genellikle alçı tedavisi uygulanmaktadır. Alçının kemiği iyileştirmesi ve eski haline getirebilmesi için koşullara uygun olarak 10 haftaya kadar kırık kemiği olduğu bölgede kalır. Kırığın boyutu büyükse ya da kırık hemen iyileşmeyecek gibi bir durum arz ediyorsa, 3 aya kadar alçı bölgede kalabilmektedir.

Kırık oluştuğunda, kırığın meydana geldiği uzvun hareketsiz tutulması son derece önemlidir. Aksi halde yeni kırıklar meydana gelebilir ya da kırılan bölge doğal vücut anatomisinde olumsuz bir şekilde kalabilir.

Kırığın İyileştiği Nasıl Anlaşılır?

Kırığın olduğu bölge, alçı çıkarılana kadar doktor yönlendirmesi doğrultusunda hareket ettirilmelidir. Aksi halde kırık yanlış kaynayabilir ya da bölgede ödem meydana gelebilir. Alçı alındıktan sonra ise dikkatli davranılması çok önemlidir. Bu süreç iyi bir şekilde takip edilmeli ve olası bir olumsuzlukta derhal doktora başvurulmalıdır.

Alçının çıkarılmasından sonra iyileşme sürecinin düzgün ilerlemesi ile bölgede mevcut olan ağrılar ve acı hissi azalacak, birey bir süre sonra kırık bölgeyi daha rahat hareket ettirmeye başlayacaktır.

Alçı henüz alınmadan önce, kırılan bölgede alçını altında kaşıntı hissedilmesi de iyileşmenin gerçekleşmesi yönünde bir işaret olarak değerlendirilebilir. Kaşıntı bazen çok şiddetli olabilir. Böyle durumlarda ince ve uzun bir cisimle hafifçe alçılı bölge kaşınabilir.

Alçılı Bölgenin Kullanımı

  • Bazı alçılar, suya temas ettirildiğinde bozulabilmektedir. Ancak sentetik malzeme kullanılarak hazırlanan alçılarda bu gibi bir problem söz konusu değildir. Bu nedenle suya temasta da sorun yaşanmayacaktır.
  • Alçının uygulandığı ilk birkaç gün, şişkinlik, ağrı hissi ortaya çıkabilir. Bu durumu en aza indirmek için alçılı bölgenin kalp seviyesinden yukarıda tutulması önerilmektedir.
  • Alçının kırık bölgede kaldığı süre boyunca, doktor kontrollerine devam edilmelidir. Kırığın yanlış kaynamasına bir önlem olarak, doktor gözetimi altında bulunmak iyi olacaktır.
  • Kemiklerin kısa sürede kaynaması açısından, proteinli gıdaların tüketilmesi yararlı olacaktır. Aynı zamanda vitamin ve minerallerin de besinlerden doğal bir şekilde alınması, kemikleri içten iyileştiren bir faktördür.
  • Alçı birey tarafından rastgele çıkarılmamalıdır. Henüz tam anlamıyla kemik kaynamamış olabilir ya da henüz alçının çıkması için uygun zaman olmayabilir. Süreci takip eden doktor bu konuda yönlendirme yapacağı için alçının çıkarılması için mutlaka doğru zaman beklenmelidir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ