Kol Titremesi Neden Olur?

Kol Titremesi Neden Olur?

Günümüzde el, ayak ve kollarda titremeler oluşması sıklıkla gözlenmektedir. Bu titremeler bir hastalık belirtisi veya hastalık nedeni olarak karşımıza çıkabilmektedir. İstem dışı olarak yaşanan bu seğirmeler günlük hayatta birçok aktivitede aksamalara neden olabilmektedir. Özellikle meslek icabı kollarını çok kullanan ve ağır yükler taşıyan kişilerde ileriki yaşlarda bu titremeler sıklıkla gözlenmektedir. Veya yaşlanmaya bağlı olarak kol ve ayaklarda sıklıkla titremeler yaşanabilmektedir.

Kollarda yaşanan bu seğirmelerin en önemli nedeni kaslarda yaşanan tahrişler, deformasyonlar, rahatsızlıklar ve seğirmelerdir. Bu titremeler ileriki yaşlarda hareketlerde kısıtlanmalara ve yavaşlamalara neden olmaktadır. Bu ve benzeri durumlarda doktorunuza başvurmanız ve tavsiyelerini dinlemeniz tedaviyi olumlu yönde etkileyebilmektedir.

Kol Titremeleri Nedenleri Nelerdir?

Yaşlanma

Yaşlanmaya bağlı olarak vücutta hem metabolizmada hem de aktivitelerde yavaşlama görülmektedir. Buna bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklarda bu ve bu gibi komplikasyonların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden özellikle kronik rahatsızlıkları olan yaşlıların ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları ve aksatmamaları gerekmektedir.

Travmalar

Kas deformasyonuna ve kaslarda ve eklem bölgelerinde tahrişe neden olabilecek yaralanma veya darbe şeklinde travmalarda bu gibi komplikasyonlar travmadan hemen sonra veya ileriki zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden yaralanma ve darbe gibi travma sonrasında hastanın doktor kontrolünden geçmesi çok önemlidir.

Eklem ve Kıkırdak Rahatsızlıkları

Eklemler arası sıvının azalması, eklemlerin birbiri üzerine sürtünmesine ve buna bağlı olarak bu bölgelerde ciddi deformasyonlara neden olabilmektedir. Veya kıkırdak rahatsızlıkları aynı şekilde kollarda ciddi deformasyonların ve tahrişlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak hareket kısıtlanmaları ve titremeler gibi komplikasyonlar oluşabilmektedir.

Mesleki Alışkanlıklar

Mesleği gereği bilgisayar başında sık yazı yazan kişilerde veya ağır yük kaldıran kişilerde ileriki dönemlerde kollarda ve parmaklarda titremeler şeklinde komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir.

Kronik Rahatsızlıklar

Özellikle tansiyon, epilepsi gibi bazı kronik rahatsızlıklara bağlı olarak kol, ayak gibi bölgelerde aralıklı olarak seyreden titremeler oluşabilmektedir.

Kullanılan İlaçlar

Ağır antibiyotikler, antidepresanlar veya çok sık olarak ilaç kullanan kişilerde yan etki olarak kol, ayak ve parmaklarda titremeler oluşabilmektedir. Bu yüzden gereksiz ve aşırı sayıda ilaç kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle günümüzde en ufak bir soğuk algınlığı enfeksiyonunda doktor kontrolünde olmadan antibiyotik kullanılmaktadır. Bu gibi durumlarda gereksiz şekilde antibiyotik kullanımı vücutta ciddi toksik reaksiyonlar oluşturabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ