Reklam

Kol Üzerine Yatarak Uyuma

  • 04 Ocak 2018
  • 2.036 kez görüntülendi.
Kol Üzerine Yatarak Uyuma

Kol üzerine yatarak uyuma genellikle uyku esnasında bilinçsizce gerçekleşen, ancak sabah kolda ağrı ile kendini belli eden bir durumdur. Genel olarak uyku pozisyonundan kaynaklanan bu uyku biçimi, yalnızca kolda değil, vücudun sırt bölgesinde de ağrı ile sonuçlanabilmektedir. Daha sık olarak kolda uyuşma hissi ile uykudan uyanma ya da sorun teşkil eden bir ağrı ile kendini belli eder. Kişi, bu uyuma şeklini alışkanlık haline getirmişse yani durum kronik bir hal almışsa; ağrı, kişinin gündelik hayatını olumsuz etkileyebilir.

Kol Ağrısı Nasıl Geçer?

Uyku pozisyonundan kaynaklanan kol ağrılarında öncelikli ve etkili bir çözüm olarak, uyku pozisyonunun farklılaştırılması işe yarayacaktır. Ancak bu alışkanlığı değiştirmek bir anda gerçekleştirmenin zor olduğu bir durumdur. Uyku halinde vücut, alışkın olduğu pozisyona dönebilir ve buna bağlı olarak da ağrılar devam edebilir. Ağrının gün içinde ve gece de devam etmesine karşı uygulanabilecek bazı öneriler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ağrı hissinin bulunduğu bölgenin sargı bezi ile sarılarak ısıtılması, uyku boyunca vücut sıcaklığı ile ağrının geçmesine yardımcı olabilmektedir. Sargı bezi, gün içinde de kolda sarılı halde kalabilir, uzun vadede ısınan kaslarda ağrı yok olacaktır.
  • Aynı şekilde, ağrı hissedilen bölgeye dairesel hareketlerle masaj uygulaması yapmak da kan dolaşımını hızlandıran ve ağrının geçmesine yardımcı olabilecek bir uygulamadır.
  • Vücut esnek değilse ve kişi genel olarak günlük hayatında hareketsiz ise, ağrının geçmesi daha da zor olacaktır. Bu nedenle basit egzersiz hareketleri sabah ilk uyanıldığında yahut gece yatmadan hemen önce yapılırsa kan dolaşımı harekete geçirilebilir.
  • Uyku esnasında baskı yapabilecek saat, künye, bilezik gibi takıların ve aksesuarların da çıkarılması daha iyi ve sağlıklı bir uyku sürecine yardımcı olacaktır.
  • Tüm bunlara ek olarak, her zaman yatılan uyku pozisyonunun tersi yönde yatmak da yatma alışkanlığının değişmesinde etkili olacaktır. Başlangıçta zaman alsa da, zaman içerisinde vücut yeni pozisyona uyum sağlayacaktır.

Kol Ağrısına Karşı Öneriler

Kol üzerine yatarak uyuma nedeni ile ortaya çıkan kol ağrısının kronik hale gelmemesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki, protein içeren besinlerin bol bol tüketilmesidir. Özellikle süt ve süt ürünleri ile demir zenginliği ile bilinen ıspanak gibi yeşil besinler, ağrıların içten tedavisinde büyük bir rol edinmektedir.

Bunun yanı sıra alkol ve sigara tüketimi de rahatsızlığı tetikleyeceği için bu alışkanlıklardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Spor yapılırken, ağır ekipmanlar yerine, kişiye özel ağırlıklar tercih edilmelidir. Vücudun kaldırabileceğinden fazlasını yapmak ve buna zorlanmak, kol ağrısının şiddetlendirecektir. Uzun süre geçmeyen kol ağrılarında, mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zortilonrel dedi ki:

    Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have developed some nice methods and we are looking to swap strategies with others, please shoot me an e-mail if interested.

BİR YORUM YAZ