Reklam

Kollarda Güç Kaybı ve Baş Dönmesi

 • 22 Mart 2017
 • 7.284 kez görüntülendi.
Kollarda Güç Kaybı ve Baş Dönmesi

Gündelik hayatta en aktif kullanılan organlardan biri kollardır. Herhangi bir ağırlık taşırken, hareket ederken her an kullanılan kollar dış ortamla temas halinde olduklarından hasara müsaittirler. Kollara alınabilecek darbe veya hasara bağlı olarak kollarda güçsüzlük ve ağrı şikayeti baş gösterebilir. Hissedilen güç kaybı kimi zaman kişinin işlerini yapamamasına sebebiyet verebilir.

Kollarda hissedilen güç kaybı ile baş dönmesi şikayeti birbiriyle ilgili nedenlerden kaynaklanabileceği gibi tamamen farklı nedenlerden ötürü de baş gösterebilir. Bu içerikte kollarda güçsüzlük ve baş dönmesinin sebepleri ayrı ayrı ele alacağız.

Kollarda Güç Kaybı Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Dış ortamla sürekli temas halinde olan kolların travma etkenlerine müsait olduklarından bahsetmiştik. Kas, kemik yapılarından meydana gelen kollar her türlü fiziksel harekette kullanıldıklarından hasar alarak ağrı ve güçsüzlük şikayeti belirebilir. Ağır bir yükün kola doğru düşmesi, kolun sert zemine çarpması durumunda alınan hasara bağlı güç kaybı yaşanabilir. Genellikle bu sebepten doğan güçsüzlük kısa süreli olsa da, alınan darbenin şiddetine bağlı olarak uzun süreli görülebilmektedir. Bu yüzden şiddetli darbe söz konusuysa, muhakkak uzman doktora gidilmelidir.

Boyun Fıtığı

Halk arasında bel fıtığından sonra en sık görülen fıtık rahatsızlığı boyun fıtığıdır. Omurlar arasında diskler yer almaktadır. Disklerdeki jelimsi sıvının diskten çıkması akabinde fıtık oluşur. Fıtık etrafındaki kaslara baskı uygulayarak, oluştuğu yer dışında başka bölgelerde de ağrıya sebebiyet verebilir. En bilindik bulgusu boyun ağrısı olsa da boyun dışında kollarda ağrı ve güçsüzlük şikayetlerine de yol açabilmektedir. Kollarda hissedilen güç kaybının altında yatan neden boyun fıtığı olabilir. Rahatsızlığın diğer belirtileri ise şunlardır;

 • Gün içinde sık sık boyun tutulması şikayetinin oluşması,
 • Kollarda hissedilen ağrılar ve güçsüzlük,
 • Boynu hareket ettirmede zorlanma

Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

Tıp literatüründe vertigo olarak bilinen baş dönmesi bilinenin aksine direkt olarak bir hastalık değil, çeşitli hastalıkların bulgusu niteliğindedir.

Travma Etkenleri

Kafa bölgesi dış ortamla sürekli temas durumunda olduğundan kaza ve darbelere müsaittir. Başa doğru alınan sert darbe veya hasara bağlı olarak baş dönmesi sorunu görülebilir. Sert bir zemine çarpma akabinde sık görülür. Eğer çok şiddetli bir darbe alındıysa, beyin kanaması gibi ciddi sorunlara yol açabileceğinden uzman doktora danışılması önerilir.

İç Kulak Rahatsızlıkları

İşitme ve denge konusunda büyük rol oynaya iç kulakta oluşabilecek problemler, baş dönmesine sebebiyet verebilmektedir.

Migren

Migrenin en bilindik belirtisi şiddetli baş ağrısı olsa da, baş dönmesi de problemin belirtileri arasındadır. Diğer bulguları ise şunlardır;

 • Baş dönmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Işığa ve sese karşı duyarlılık,
 • Şiddetli baş ağrısı

Kullanılan İlaçların Etkisi

Hali hazırda tedavi aşamasında kullanılan ilaçların yan etkisi olarak bir takım fizyolojik sonuçlar görülebilir. Baş dönmesi de bunlardan biri olabilir. Baş dönmesi ile ilgili şikayette uzmana gidildiğinde kullanılan ilaçlar ve dozları hakkında bilgi verilmesinde yarar vardır.

Diğer Nedenler

 • Felç rahatsızlığı,
 • MS(Multipl Skleroz) hastalığı

Baş dönmesi ve kollarda güç kaybı ayrı nedenlerden ötürü olabileceği gibi ortak nedeni işaret ediyor da olabilir. Şikayetin altında ciddi sağlık sorunları yatıyor olabileceğinden, mutlaka uzman doktora başvurulması önerilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Perfect piece of work you have done, this internet site is really cool with fantastic information.

BİR YORUM YAZ