Kollarımı Kaldıramıyorum

Kollarımı Kaldıramıyorum

Günlük hayatta aktif olarak kullanılan kollarda kimi zaman ağrı hissi oluşabilmektedir. Yapılan neredeyse tüm aktivitelerde aktif olarak kullanıldıklarından kaza ve darbelere oldukça müsaittirler. Kollara doğru direkt fiziksel darbe alınması veya kolun üstüne düşülmesi gibi durumların sonucunda kolda ağrı hissi baş gösterebilir.

Kollardaki güçsüzlük, ağrı; kolları rahat hareket ettirememeye sebebiyet verebilir. Buna bağlı olarak kişi kolunu kullanarak gerçekleştirdiği gündelik aktiviteleri yapmakta zorluk yaşayabilir. Bu içerikte kol ağrısının nedenlerini ele alacağız.

Kol Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Kas, doku ve bağlardan oluşan kol bölgesinde; bu yapılardan herhangi birine hasar alınması akabinde kol ağrısı baş gösterebilir. Ağır bir eşyanın kolun üstüne düşmesi veya kolun üzerine doğru düşme gibi nedenlerden ötürü kolda uyuşma, güçsüzlük ve ağrı şikayetleri oluşabilir. Özellikle kolun üstüne yatarak uyuma akabinde kısa süreli uyuşma ve ağrı sık gözlenenler arasındadır.

Hissedilen bu takım şikayetlerin fazla olmasıysa kolları kaldırmada zorlanmak gibi ciddi sorunlar doğurabilir. Ağrı genellikle kollara alınan darbenin şiddetiyle doğru orantılıdır. Çok şiddetli bir hasar söz konusuysa, sağlık kuruluşuna danışılması tavsiye edilir.

Sinir Hasarı

Duyuların anlaşılması ve iletiminden sorumlu sinirler, vücudun bir çok bölgesinde bulunmaktadırlar. Sinirlerde sıkışma veya bu bölgeye alınan hasar; uyuşma, ağrı ve hissizlik sorunlarını beraberinde getirebilir. Buna bağlı olarak kollarda güçsüzlük ve kolları rahat hareket ettirememe durumu meydana gelebilir.

Fıtık

Omurlar arasında yer alan disklerin sertleşmesi olarak tanımlanan fıtık yalnızca oluştuğu bölgede değil, kollarda da ağrı ve güçsüzlüğe sebebiyet verebilmektedir. Halk arasında en sık karşılaşılan fıtık rahatsızlıkları, boyun ve bel fıtığıdır. Sertleşmiş disk yapıları çevresindeki sinirlere baskı uygulayarak, kollara kadar uzanan ağrıya yol açabilir. Ancak tek başına kol ağrısı, fıtık rahatsızlığıyla ilişkilendirilemez. Daha doğru tetkik için muhakkak uzman doktora danışılması önerilir.

Kalp Rahatsızlıkları

Kollarda güçsüzlük, uyuşma ve ağrı şikayeti en başta kişide endişeye neden olur. Bu endişenin nedeniyse; hissedilen ağrıların kalp rahatsızlıkları(kalp krizi, kalp yetmezliği vs.) ile alakalı olabileceği ihtimalidir. Eğer göğüste sıkışma, nefes darlığı ile beraber ellerde uyuşma ve kollarda ağrı söz konusuysa kalp hastalığı göstergesi olabilir. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilir.

Kollarımı kaldıramıyorum veya kollarda sürekli ağrı problemleri varsa, altında yatan ciddi sağlık sorunları olabileceğinden kesinlikle gözardı edilmemelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ