Koltuk Altında Kahverengi Lekeler

Koltuk Altında Kahverengi Lekeler

Özellikle kadınların rahatsız olduğu koltuk altındaki kahverengi lekeler birçok sebepten dolayı oluşabilir.

Koltuk Altı Lekelerinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Nem

Koltuk altı bölgesinin kuru kalması kahverengi lekelerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden kremle her gün koltuk altı nemlendirilmelidir.

2-)Melanin

Vücutta lekelere neden olan hücrelerin fazla çalışmasına zemin hazırlayan melanin koltuk altı lekelerine neden olur.

3-)Kalitesiz Kozmetik Ürünler

Teknolojinin gelişmesi ve tüketim çılgınlığının artması ile her konuda birçok marka ortaya çıkmıştır. Özellikle kozmetik ürünlerde pahalıdan ucuza birçok çeşit olması ciltte bazı sıkıntıların yaşanmasına sebep olmaktadır. Örneğin kalitesiz deodorantlar, parfümler koltuk altında lekeye sebep olabilmektedir.

4-)Genetik Faktörler

Bazı lekeler genetik olarak nesilden nesile aktarılmaktadır. Koltuk altındaki lekelerde bu şekilde dış faktöre maruz kalmadan olabilir.

5-)Ağda

Koltuk altına bilinçsiz ağda yapılması bölgede kahverengi geçmeyen lekelere sebep olabilir.

6-)Terleme

Kişinin fazla terlemesine bağlı olarak terin birikmesiyle bölgede kahverengi lekeler oluşabilir.

7-)Ölü Hücreler

Fazla terleyen kişilerde ölü hücrelerin birikmesiyle tabaka oluşabilir. Bu tabakanın soyulması ile kahverengi lekeler giderilecektir.

Koltuk Altındaki Lekelerin Tedavisi

Öncelikli olarak lekelerin uzun süre geçmemesi halinde uzman bir cildiye doktoruna başvurulması gerekir. Evde yapılacak veya tıbbi olmayan bazı yöntemler bölgenin renginin daha fazla değişmesine ve kalıcı olmasına sebep olabilir. Cildiye doktorunun yapacağı tetkikler sonrası kahverengi lekelerin neden kaynaklandığı belirlenebilir. Bunun sonucu olarak da tedavi başlar.

Fakat bazı bitkisel tedaviler doktorlarında onayından geçtiği için kullanılabilir.

1-)Limon

Yüz içinde kullanılan limon suyu cilt rengini açtığı için lekelerin giderilmesinde kullanılabilir. Limonun kurutma özelliği olması sebebiyle kremle cilt nemlendirilmelidir.

2-)Bebek Pudrası

Cildi en hassas olan bireyler yani bebekler için kullanılan malzemelerin yetişkinlere hiçbir zararı olmamaktadır. Özellikle hassas ciltleri için üretilmeleri sebebiyle bazı yetişkin rahatsızlıklarına da fayda sağlamaktadırlar. Özellikle bebek pudrası faydalı olacaktır.

Özellikle lekelerin tedavi edilmemesi halinde cilt rahatsızlıkları ortaya çıkabileceği için bu lekelerin dikkate alınması gerekir. Hassas bir yapı olan ciltte kanser de meydana gelebilir. Bu yüzden birçok kozmetik ürün sağlığa zarar vermektedir. Bilinmeyen markalar kullanılmamalı ve cilt tipine uygun ürünler tercih edilmelidir. Özellikle sağlık bakanlığının onayladığı ürünler kullanılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ