Reklam

Kolumda Sızlama Oluyor

 • 10 Haziran 2017
 • 3.111 kez görüntülendi.
Kolumda Sızlama Oluyor

Kolda sızlama, ağrı şikayetine halk arasında sıklıkla rastlanabilmektedir. Kolumda sızlama oluyor veya kolumda ağrı var şikayetleri genellikle travma etkenleriyle bağdaştırılır. Kollarımız gün içinde sürekli olarak aktif kullanıldıklarından, kaza ve darbelere vücudumuzdaki diğer organlardan daha müsaittirler. Buna bağlı olarak kollara alınan hasarlar, bu bölgede ağrı ve sızlamaya sebebiyet verebilmektedir. Ancak koldaki sızlamaların travma etkenlerinden daha ciddi sebepleri olabilir.

Kolda hissedilen ağrı ve sızlamanın tam olarak hangi kolda olduğu, sürekli olup olmadığı gibi detaylar ve beraberinde diğer komplikasyonlar tanı aşaması açısından önemlidir.

Kolda Ağrı ve Sızlama Nedenleri Nelerdir?

Kolda hissedilen ağrı, sızlama veya uyuşma durumları pek çok ciddi sağlık sorunuyla ilgili olabilir. Eğer durduk yerde kolda bu tarz şikayetler beliriyorsa, doğru tanı için muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları/Bozuklukları

Oksijen ve besinlerin vücuttaki tüm hücrelere ulaştırılmasında etkili olan dolaşım sistemimizde çıkabilecek sorunlar veya rahatsızlıklar, kolda ağrı ve sızlamaya sebebiyet verebilmektedir. Özellikle kan dolaşımının yönü sol tarafa doğru olduğundan, bu sebepten kol sızlaması şikayetine sol kolda daha çok rastlanır.

Eğer kolda sürekli uyuşma hissi, ağrı, üşüme gibi şikayetler gözleniyorsa problem dolaşım sistemi ile alakalı olabilir.

Travma Etkenleri

Kollarımızın gün içinde neredeyse her harekette aktif olarak kullanıldığından bahsetmiştik. Bu sırada koldaki eklem veya kaslarda incinmeye meydana gelebilir ve bunun sonucu olarak sızlama, ağrı şikayetleri baş gösterebilir. Bu sebepten şikayete özellikle gün içinde sürekli kolunu kullanarak(boyacı vs.) iş yapan kimselerde sık rastlanır.

Psikolojik Etkenler

Stres, kaygı ve endişe gibi psikolojik durumlar vücutta kendini fiziksel sonuçlarla gösterebilir. Yoğun iş temposu altında çalışan kişilerde, panik atak rahatsızlığı olanlarda kolda sızlama ve ağrı problemleri meydana gelebilmektedir.

Oturuş/Duruş Bozuklukları

Koldaki sızlamanın bir diğer nedeni de oturuş ve duruş bozukluklarıdır. Aynı zamanda pek çok eklem rahatsızlığının temel sebebi olan oturuş/duruş bozuklukları, kolda uyuşma ve sızlama şikayetlerinin de en yaygın görülen nedenlerindendir. Kolun üstüne doğru yatmak, kolun uzun süre aynı pozisyonda kullanılması(sürekli olarak kol yukarı doğru veya aşağı hareket eder doğru) halinde görülebilmektedir.

Kalp Rahatsızlıkları

Kolda hissedilen sızlama ve ağrı kimi zaman kalp rahatsızlıklarının bulgusu olabilmektedir. Çoğu zaman koldaki sızlamanın kalp kriziyle ilgili olabileceği düşünülerek, panik ve endişe hissedilmektedir. Fakat sızlama tek başına kalp krizi bulgusu olarak görülemez. Beraberindeki diğer komplikasyonların uzman hekimler tarafından detaylı izlenmesi gerekmektedir.

Şayet özellikle sol kolda durduk yerde sızlama ve ağrı hissediliyorsa, ağrının şiddeti giderek artıyorsa derhal sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir. Sol kol ağrısı dışında; göğüste ağrı, nefes darlığı, kaygı hissi, baş dönmesi etkenleri de kalp krizinin belirtileri arasındadır.

Diğer Nedenler

 • Kolun üzerine uzun süre baskı uygulanması,
 • Kullanılan ilaçların etkisi
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. LonnieSmops dedi ki:

  where can i get zithromax over the counter: zithromax 250 price can i buy zithromax over the counter
  http://zithromaxproff.com/# zithromax online no prescription
  can i buy zithromax over the counter zithromax for sale buy azithromycin zithromax

BİR YORUM YAZ