Konuşurken Tükürük Birikmesi

Konuşurken Tükürük Birikmesi

Ağız içinde bulunan tükürük bezleri tarafından üretilen tükürük sıvısı, sindirim ve yutkunma gibi pek çok fonksiyonunun yerine getirilmesinde etkili rol oynamaktadır. Normal şartlarda sağlıklı yetişkin bireylerde günde 2 litre tükürük üretilmesi beklenirken, bu durum kimi zaman değişiklik gösterebilmekte daha az veya daha fazla tükürük salgılanabilmektedir. Tükürük bezlerinin fazla çalışması tükürüğün çok olmasına yol açarken, bezlerin az çalışması yeterli tükürük sıvısının olmamasına neden olur.

Ağızda Tükürük Birikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Konuşurken veya durduk yerde bazı kişilerde ağızda tükürük birikiyor şeklinde şikayetler baş gösterir. Ağız içindeki tükürük fazlalığı genel olarak tükürük bezlerinin çalışmasıyla ilgili olsa da, altında yatan pek çok neden olabilir.

Tıp literatüründe hipersalivasyon olarak tanımlanan fazla tükürük salgısının nedenlerinden aşağıda detaylıca bahsedilmiştir.

Yutkunma Zorluğu

Yutkunamama durumu ağız içinde tükürük birikmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Normal şartlarda yutkunma eylemiyle birlikte tükürük salgısı, sindirime yardımcı olmak üzere mideye doğru iner ve ağız içinde yeni tükürük sıvıları salgılanır. Ancak yutkunma zorluğu olduğu durumlarda tükürük sıvısında artış görülür. Özellikle bademcik iltihabı, reflü, gıda alerjisi gibi durumlarda yutkunma güçlüğüne bağlı olarak tükürük birikmesi şikayetine sık rastlanmaktadır.

Uygulanan Diş Tedavisi(Yeni Uygulanmış Protez)

Dişlerin zaman içerisinde yıpranması, fiziksel darbeden ötürü kırılması gibi durumlarda protez uygulamasına gerek duyulabilir. Dişlere uygulanmış yeni protez ise kişinin ağzında tükürük sıvısının birikmesine, konuşurken bu yüzden zorlanmasına neden olabilir. Yeni protez tedavisi görmüş kimselerde bu sebepten konuşurken tükürük birikmesi şikayetine sık rastlanmaktadır.

Hamilelik Dönemi

Bebek bekleyen kadınların vücudunda gebelik evresinde olan hormonal değişimlerden ötürü tükürük bezleri fazla salgı yapabilmektedir. Bezlerin bu dönemde fazla çalışması sonucunda ağız içinde tükürük sıvısı birikebilmektedir.

Ağız İçi Rahatsızlıkları

Ağız içinde oluşabilecek sorunlar, rahatsızlıklar da tükürük bezlerinin çalışma sistemini etkileyerek konuşurken veya durduk yerde ağız içinde tükürük birikmesine sebebiyet verebilmektedir. Rahatsızlığın tedavisinin ardından aşırı tükürük sorunu da ortadan kalkar.

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sistemimizin dış ortamdaki çok da zararlı olmayan bazı yabancı maddelere karşı verdiği tepki, alerji olarak tanımlanmaktadır. Alerjinin başlıca bulguları ciltte kızarıklık, kaşıntı, hapşırık, göz yaşı olsa da kimi zaman tükürük sıvısının birikmesi ve artması da alerjiden kaynaklı olabilmektedir. Tükürük birikmesi aslında alerji bulgusu değildir. Alerjiye bağlı olarak ağız içindeki tükürüğün yutulması zorlaşır. Tükürüğün tam yutulamaması akabindeyse ağız içi sıvısı olan tükürük birikmiş olur.

Diğer Nedenler

  • Akut sinüzit,
  • Boğaz enfeksiyonu,
  • Mide rahatsızlıkları

Ağız içinde biriken tükürük; koku almaçlarını olumsuz etkileyerek tat ve koku almada zorlanmaya ve ağız kokusuna yol açabilir. Bir süredir konuşma esnasında tükürük biriktiği hissediliyorsa, konuyla ilgili muhakkak uzman doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ