Reklam

Köprü Dişimde Ağrı

 • 20 Mart 2017
 • 9.690 kez görüntülendi.
Köprü Dişimde Ağrı

Dişler; konuşma, beslenme, sindirim gibi bir çok faaliyette önemli bir yapıya sahiptirler. Ağız içerisinde dişlerde yaşanan hasarlar, kırılmalar, düşme, yaralanma gibi travmalarda bu faaliyetlerde önemli aksamalar oluşabilmektedir. Herhangi bir dişte kayıp yaşanması dahilinde kayıp dişin ön ve arkasındaki dişlerin küçültülüp bir bağlantı ile birleştirilmesi olayı dişlerde köprü olarak adlandırılmaktadır. Kısaca tanımlama yapacak olursak, diş kaybı durumunda kayıp dişin yerinin doldurulması için yan dişlerden destek alınmasına esasına dayanmaktadır.

Köprü dişler çok hassas bir yapıda olup en ufak travma bu dişlerde ağrıya sebep olabilmektedir. Bu nedenle köprü dişleri olan kişilerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Ayrıca köprü dişler ağız üzerinde bir çok faaliyetin kolaylaştırılmasında ve yüz şeklinin korunmasında önemli olanaklar sağlamaktadır.

Köprü Dişlerde Ağrı Hissedilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Hassasiyet

Köprü dişler yerleştirildiği zaman hemen alışılması beklenemez. Bir süre ağrı yapacaktır. Daha sonra ağrı yavaş yavaş kendiliğinden geçme eğiliminde olcaktır ve ağız köprü dişe alışacaktır.

Travma Etkenleri

Köprü dişler, diğerlerine oranla daha hassas yapıda olduğu için en ufak yaralanma diş üzerinde ciddi ağrılara neden olabilmektedir.

Enfeksiyon

Son olarak bağışıklığın zayıflaması durumunda ağız içerisinde veya diş etlerinde enfeksiyon yaşanması köprü dişler üzerinde ağrılar oluşabilmektedir.

Köprü dişlerde yaşanan ağrının asıl nedeni ilk başta belirtildiği gibi alışma durumundan kaynaklanmaktadır. Diş üzerine sabit protez uygulandığı için ilk başta ağrı yapması çok normaldir. Ağrı bir süre sonra geçme eğiliminde olacaktır.

Köprü Dişlerde Hissedilen Ağrının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alışma durumunda ağrı hissedilmesi çok normaldir. Bu ağrı bir süre sonra geçme eğiliminde olacaktır. Bu zaman sırasında antiseptik gargaralar veya analjezik tabletler ağrının kısa süreliğine dinmesinde yardımcı olabilmektedir.

 • Ağız içerisinde oluşan enfeksiyonlar sonucunda oluşan ağrılarda öncelikle iltihabın ağız içerisinden atılması gerekmektedir. Bunun için doktor kontrolünde antibiyotik kullanımı iltihabın giderilmesinde olumlu sonuçlar oluşturabilir.
 • Bunların dışında köprü dişte oluşan ağrının giderilebilmesi için çok eskilerden bu yana uygulanan doğal yöntemlerde kullanılabilir. Bunlardan biri karanfildir. Ağrının oluştuğu bölgede karanfil çiğnenmesi, ağrının kısa bir süre dindirilmesinde etkili olabilmektedir.
 • Son olarak diş üzerinde ağrı yanında şişlik gibi durumlar yaşanması durumunda, poşet içerisine konulan bir parça buzun ağrının olduğu bölgeye dışarıdan uygulanması dahilinde ağrının kısa bir süre dindirilmesinde yardımcı olabilmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ronnie dedi ki:

  Fine way of explaining, and pleasant article to get data
  regarding my presentation subject, which i am going to convey
  in academy.

BİR YORUM YAZ