Reklam

Kötü Huylu Yağ Bezesi

  • 03 Nisan 2017
  • 20.197 kez görüntülendi.
Kötü Huylu Yağ Bezesi

Yağ bezeleri vücutta herhangi bir bölgede çıkabilmektedir ve hareket ettirilebilir, yumuşak ve genellikle ağrısız yapıdadır. Lipom olarak adlandırılan yağ bezeleri çok ciddi bir durum olmamakla beraber tedavi edilmemesi durumunda kötü huylu tümör oluşumuna kadar giden ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Her hücrede olduğu gibi yağ bezesi de sürekli olarak büyür ve yayılmaya başlar. Fakat bazı lipomlarda kontrolsüz şekilde büyüme gözlenebilmekte olup bu tarz oluşumların cerrahi müdahale ile alınması gerekebilmektedir.

Genellikle orta yaşlı ve yaşlı kişilerde daha sık rastlanan bu bezeler, iyi huylu tümörler olarak adlandırılabilmektedir. Bu bezelerin içerisinde bazı durumlarda enfeksiyona bağlı olarak iltihap oluşabilmektedir. Bu enfeksiyonlu bezeler diğerlerinin aksine çok daha sert olup, ağrılara neden olabilmektedir.

Yağ bezelerinin tedavi edilememesi sonucu kötü huylu tümör oluşumu gözlenebilmekte ve bu da ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Böyle durumlarda bezeler içerisindeki hasarlı hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalarak bütün vücuda yayılır ve kanser oluşumuna neden olur.

Yağ Bezelerinin Kötü Huylu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  • Yağ bezeleri genellikle yumuşak, hareket ettirilebilir ve ağrısız olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat kanserli bezeler aksine sert, ağrılı ve hareket ettirilememektedir.
  • Tıbbi olarak manyetik görüntüleme, ultrasonografi, biyopsi gibi yöntemlerle kesin tanısı ortaya koyulmaktadır.
  • Vücut üzerinde bu tarz bezelerin oluştuğunu hisseden kişilerin vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşundan yardım almaları gerekmektedir.

Kötü Huylu Yağ Bezeleri Nasıl Oluşur?

  • En büyük nedenlerden biri hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması ile aşırı büyümüş iyi huylu yağ bezelerinin tedavi ettirilmemesi denebilir.
  • Kanser gibi ciddi rahatsızlıklar sonucunda vücutta hasarlı hücrelerin belirli bölgelerde kontrolsüz çoğalmasıyla kötü huylu bezeler ortaya çıkabilir.

Kötü Huylu Yağ Bezelerinin Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Öncelikle böyle durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Aşırı ilerlemiş kanser hastalıklarında bazen tedavi çözüm vermemekte ve ölümle sonuçlanan durumlar yaşanabilmektedir.

Kanser hastalıklarında doktor kontrolünde kanserin ilerleme durumuna göre tedavi yöntemleri uygulanmakta veya cerrahi müdahale ile bezenin alınması gerekmektedir.

Cerrahi müdahale sonrasında tümörlü hücrenin yeniden oluşma ihtimaline karşı bazı tedavi yöntemileri uygulanır. Böyle durumlarda hastanın beslenme, spor aktiviteleri, sigara, alkol gibi bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve vitamin takviyeleri ile bağışıklık sisteminin tekrar güçlendirilmesi gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ