Reklam

Koyu Renk Sarı Akıntı

  • 12 Aralık 2017
  • 1.221 kez görüntülendi.
Koyu Renk Sarı Akıntı

Akıntı meydana gelmesi çoğu kadını rahatsız etmektedir. Fakat akıntı olması halinde, rengi, kokusu, akışkanlığına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bütün bu unsurlar bir problem olup olmadığını ortaya çıkarır. Kokusuz ve beyaz akıntılar normal bir durumdur. Öte yandan akıntıda renk değişimi ve koku hissedilmesi halinde doktora başvurulmalıdır. Çünkü akıntıdaki bu değişimler enfeksiyon habercisi olabilir. Özellikle genital bölgede meydana gelen enfeksiyonların ve mikrobik hastalıkların tedavi edilmemesi halinde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Koyu Renk Sarı Akıntı Neden Olur?

1-)Çeşitli Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kadınlarda sarı vajinal akıntıya neden olabilir. Aktif cinsel hayatı olan kadınların birlikte olduğu kişiye ve korunma yöntemlerine dikkat etmesi gerekir. Özellikle iki tarafında genital muayeneden geçmesi gerekir. Bazı genital hastalıkların gözle görülür belirtileri olmadığı için hasta bir birey bunu fark etmeden yaşayabileceği gibi cinsel yolla başkasına da bulaştırabilir.

2-)Enfeksiyon

Bakire kadınlarda da görülebilen enfeksiyon cinsel yolla bulaşmak zorunda değildir. Bu yüzden tüm kadınlar akıntıda koyu renk görmesi halinde uzman bir kadın doğum doktoruna başvurması gerekir. İnce bir çubukla akıntıdan örnek alınmasıyla teşhis konulup tedavi süreci başlayabilir.

3-)Adet Dönemi

Regl görmeye başlayan her kadında akıntı gözlemlenebilir. Özellikle regl dönemi öncesi veya sonrasında koyu sarı akıntı tehlikeli bir durumu işaret etmemektedir.

4-) Kanser

Akıntı renginde değişiklik ve ağrı gibi basit etmenler kanserin habercisi olabilir. Kişinin kendi başına koyabileceği gibi tanım olmadığı için kadın doğum doktoruna başvurulmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Özellikle rahim ve yumurtalık çevresinde gelişen kanser türleri, hastanın hamile kalamamasına ve erken menopoz dönemine girmesine kadar birçok duruma neden olabileceği için diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi erken müdahale çok önemlidir. Yapılacak tetkikler sonrası kanser hücresine rastlanması halinde doktorun önerileri doğrultusunda tedaviye başlanılmalıdır.

5-)Hormonal Değişimler

Regl olmaya başlayan kadınlarda hormonların hızlı çalışması ve değişmesine bağlı olarak koyu sarı akıntı meydana gelebilir. Fazla olmadığı sürece normal olan bu akıntılar herhangi bir hastalık belirtisi özelliği taşımamaktadır.

6-)Yanlış İç Çamaşırı

Genital bölgeyi rahatsız edip kaşındıran kumaştaki iç çamaşırları akıntıya neden olabilir.

7-)Rahim Ağzı Enfeksiyonu

Rahim ağzında meydana gelen enfeksiyon sarı iltihapa yol açar.

8-)Hamilelik

Hamilelik döneminde hormonların değişmesine bağlı olarak sarı akıntı gözlemlenebilir.

Koyu sarı akıntının uzun sürmesi halinde detaylı inceleme için muhakkak doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ