Reklam

Koyu Yeşil Akıntı

  • 29 Ekim 2017
  • 1.667 kez görüntülendi.
Koyu Yeşil Akıntı

Koyu yeşil akıntı normal bir durum değildir ve önemli bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Bu koyu yeşil akıntı kalıtsal olabilir ya da çeşitli fizyolojik nedenlerden dolayı da ortaya çıkmış olabilir. Fizyolojik nedenlerden ortaya çıkmış olan akıntılar şeffaf ve beyaz renklidir. Kadınlarda görülen beyaz ve şeffaf görünüme sahip olan akıntı tıpta normal olarak kabul edilmektedir. Bu akıntılar enfeksiyon sebebiyle kokulu, daha yoğun ve vajinada kaşıntıya sebep olan bir hal alabilir.

Koyu Yeşil Akıntı Nedenleri Nelerdir?

Koyu yeşil akıntının sebebi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan dolayı olabilir. Bu akıntı ise birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye girme sırasında ortaya çıkabilir. Bu akıntının oluşmasında pek çok sebep olabilir.

Bunlardan bir diğeri ise adet döneminde ortaya çıkmasıdır. Bu akıntı açık yeşil ve sarı tonlarındadır. Kötü koku yayar. Belirli dönemlerde ve belirli aralıklarla gelmektedir. Yeşil akıntının sebebi belirli bir mikroptan kaynaklanmış olabilir. Yanma ve idrara çıkarken zorlanma ve acı hissi ile ortaya çıkabilir. Yayılmaya devam ederse ciddi vajinal rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
 Koyu yeşil akıntının farklı sebepleri de olabilmektedir.

1-)Bel Soğukluğu

Kadınlarda ve erkeklerde farklı belirtilerle ortaya çıkar. Erkekler kadınlara göre daha ağrılı bir dönem geçirirler. Her ikisinde yeşil akıntı gelmesi muhtemeldir. Tedavi edilmediği takdirde kısırlığa yol açabilir. Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşabilen bir hastalıktır.

2-)Gebelerde Yeşil Akıntı

Hamilelerde koyu yeşil akıntı sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu akıntı kokulu ve rahatsızlık verici bir şekilde ortaya çıkabilir. Koyu yeşil akıntı hamilelik belirtileri arasında yer almaz. Hamile iken koyu yeşil akıntı genel olarak idrar yolu enfeksiyonuna işaret eder. Hamilelik ilerledikçe baskı artar ve bu akıntının ve ağrıların şiddeti artabilir. Bu durumla karşılaştıysanız doktor eşliğinde hamilelikte kullanılabilen antibiyotikleri kullanmanız gerekir.

Koyu Yeşil Akıntı Tedavisi

Koyu yeşil akıntı birden fazla kişiyle ilişkiye girmekten dolayı olmuşsa eğer tek eşlilik önerilmektedir. 
Koyu yeşil akıntının tedavisinde genel olarak antibiyotikler kullanmaktadır. Bu antibiyotikler doktor eşliğinde ve gözetimi altında kullanılması gerekir. 
Bel soğukluğu tedavisinde doktora başvurulması gerekmektedir. Hastalık ilerlemeden tedaviye başlanırsa antibiyotik gibi ilaçlar kullanılarak tedavi gerçekleşir.

Hamilelikte koyu yeşil akıntı ile karşılaştıysanız bol sıvı tüketmelisiniz. Temizliğe dikkat edin ve bolca dinlenin. Genital bölgeyi temiz ve kuru bırakmaya özen göstermelisiniz. 
Koyu yeşil akıntıyla karşılaşan kişi erkek ise bir üroloğa, kadın ise jinekoloğa başvurması gerekmektedir. Doktorlar gerekli testleri yaparak tedaviye başlayacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ