Reklam

Küçük Dilin Şişmesi ya da Büyümesi

  • 29 Aralık 2017
  • 2.048 kez görüntülendi.
Küçük Dilin Şişmesi ya da Büyümesi

Küçük dil çoğu kişinin bademcik zannettiği ağzın arka kısmında yer alan organdır. Ağız içerisinde birçok görevi bulunan küçük dil de bazı zamanlarda şişme ya da büyüme meydana gelebilir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen bu rahatsızlıklar genellikle zararsızdır.

Küçük Dil Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

  • Küçük dil şişmesi çoğunlukla kişinin fark edebileceği biçimde kendini belli eder. Küçük dil şişmesi ya da büyümesi halinde en çok görülen belirti küçük dilin boğaza ve dile temas etmesidir. Kişi bunu hissettiği anda doktora gitmelidir.
  • Küçük dil şişmesinin diğer bir belirtisi ise yutkunmada görülen zorluktur. Bu durum aynı zamanda kişinin sık sık ağzının sulanmasına da neden olmaktadır.
  • Bazı kişilerde küçük dil şişmesi ile birlikte mide bulantısı, baş dönmesi gibi etkenler de görülür. Bu durum kişinin doktora gitmesini gerektirecek bir sorun olduğunun belirtisi olduğu için dikkate alınmalıdır.

Küçük Dil Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Boğaz Enfeksiyonu

Küçük dil şişmelerinde genellikle en büyük etken boğaz enfeksiyonudur. Boğaz enfeksiyonları çeşitli virüs ve bakteriler sebebiyle görülen bir sağlık sorunudur. Bademcik iltihabı en sık görülen enfeksiyon türüdür. Bu rahatsızlık küçük dilin şişmesine, büyümesine neden olmaktadır.

2-)Yaralanmalar ve Tahriş Olmak

Küçük dilde meydana gelen şişliklerin diğer bir önemli sebebi de boğazda alınan yaralar ve tahrişlerdir. Çok sıcak yiyeceklerin tüketimesi, sıcak içeceklerin hızla içilmesi küçük dile ve yemek borusuna zarar vermektedir. Bu durumda kişilerin yiyecek ve içeceklerine dikkat etmesi önemlidir.

3-)Alerjik Reaksiyonlar

Alerji olunan ürünün tüketilmesi boğaz bölgesinde ve ağızda şişliklere neden olmaktadır. Kişinin nefes almasını önleyen bu durum kişinin acil olarak tıbbi yardım almasını gerektirmektedir. Alerjik ürünlerin tüketilmesinde kişinin çok dikkatli olması gerekmektedir.

4-)Genetik Etkenler

Küçük dil şişmesi ya da büyümesinde etkili olan faktörler arasında genetik etkenler de yer almaktadır. Kalıtsal anjiyonörotik ödem adı verilen genetik bozukluk küçük dil şişmesine neden olmaktadır. Bu bozukluk özellikle çocukluk döneminde görülür.

Küçük Dil Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

  • Küçük dil şişmesini önlemek için kullanılacak ilaçlar arasında antibiyotikler, alerji önleyici (antihistamin) ilaçlar ve steroidler yer almaktadır.
  • Küçük dil şişmesini önlemek için evde yapılabilecek işlemler arasında ise tuzlu su gargarası yer almaktadır. Tuzlu su ile günde bir kere gargara yapmak şişlikleri kısa süre içinde önleyecektir.
  • Zerdeçal ve buz ile yapılacak olan karışımın tüketilmesi de küçük dil şişliklerine iyi gelmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ