Reklam

Kuduz İnsandan İnsana Bulaşır mı?

  • 28 Aralık 2017
  • 3.397 kez görüntülendi.
Kuduz İnsandan İnsana Bulaşır mı?

Kuduz, bilinen en eski hastalıklardan birisidir. Genellikle hayvan ısırıklarından insanlara geçen bu rahatsızlık eski dönemlerde ölümcük bir hastalık iken günümüzde geliştirilen tedavi yöntemleri ile birlikte hastalık sıradan bir hale bürünmüştür. Saldırgan ve memeli hayvanlarda görülen kuduz belirli bir virüs nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Isırılma sonucunda insanın kaptığı enfeksiyon kuduza yol açmaktadır.

Kuduz günümüzde en çok köpek, kedi, inek gibi hayvanlar ile yarasa, kurt, ayı gibi saldırgan hayvanlarda görülen bir virüstür. Bu hayvanların kuduz aşısı yapılmamış olanları özellikle büyük tehlike yaymaktadır. Virüslü yapı bu hayvanların tükürüğünde yer almaktadır ve ısırık sonucu bu tükürükteki virüs insan vücuduna enjekte olmaktadır.

Kuduz virüsü ile ilgili en merak edilen şey insandan insana bulaşıp bulaşmadığıdır. İnsandan insana geçen kuduz vakası çok az sayıda olsa da görülme ihtimali vardır. Bu nedenle kişinin kuduz olan kişiyle çok fazla yakın temasta olmaması tavsiye edilmektedir. Açık yara yolu ile de virüsün kapılma ihtimali olduğu unutulmamalıdır.

Kuduzun Üç Evresi Nedir?

  • Kuduz hastalığı üç evreden oluşmaktadır. Bu üç evreden ilkine kuluçka dönemi denilmektedir. Kuluçka döneminde kuduz virüsü vücuda alışır. 2 ile 8 hafta arasında değişmekte olan bu dönem kafadan alınmış olan ısırıklarda daha kısa sürede gerçekleşmektedir.
  • Kuduzun ikinci evresi ise saldırganlığın görülmeye başladığı evredir. Bu evrede kişide psikolojik sorunlar başlar ve saldırgan bir tutum görülür. Ciddi sanrıların başladığı dönemdir.
  • Kuduz hastalığının son evresinde ise beyindeki tüm fonksiyonların yitirildiği görülür. Bu evre son aşamadır ve bu aşamada kişide suya karşı büyük bir fobi gelişir, kişi su içememeye başlar.

Kuduz Hastalığının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Kuduz hastalığının tedavisi günümüzde çok daha kolay şekillerde yapılabilmektedir. Isırılma dışında virüs aşısı olmayan kedi ve köpeklerin tırmalaması sonucunda da bulaşabilen kuduz virüsünü tedavi etmek için yapılacak en iyi şey virüs aşısı olmaktır. Kişinin bu aşıları önceden olması daha faydalıdır. Kuduz hastalığının belirgin tedavi aşamaları aşağıdaki şekillerde yapılmalıdır.

  • Kişi kuduz aşısı olmayan bir hayvan tarafından ısırıldığında hemen hastaneye gitmelidir.
  • Hastaneye giden hasta yapılan testler sonucunda karantinaya alınmalıdır. Karantina süresi boyunca hasta kimse ile temas etmemelidir. Bu süreçte hastanın yaraları ve virüsü tedavi edilmektedir.
  • Sonrasında kişi 5 doz şeklinde alınacak olan aşının ilk aşamasını olur. Aşı enjektör ile birlikte yapılmaktadır.
  • İlk aşıdan sonra 3, 7, 14 ve 28. günlerde sırasıyla diğer aşılar yapılmalıdır.

Konuyla ilgili daha detaylı ve kesin bilgi için mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ