Kulağımda Kırmızı Noktalar Çıkıyor

Kulağımda Kırmızı Noktalar Çıkıyor

Vücutta alerjik durumlar, travmalar, bağışıklık sisteminden kaynaklanan sorunlar ve bazı kronik rahatsızlıklar gibi birçok nedene bağlı olarak kırmızı nokta oluşumları gözlenebilmektedir. Bu tür rahatsızlıklarda hastalığının nedenine bağlı olarak tedaviler ve aynı şekilde hastalığın oluşturduğu yan etkiler de farklılık göstermektedir.

Kulak bölgesi yapı itibariyle kıvrımlı ve kıkırdaktan oluşmaktadır. Vücutta oluşan bazı rahatsızlıklar dolaylı olarak kulakta da bazı belirtilere yol açabilmektedir. Özellikle bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla oluşan enfeksiyonlar kulak bölgesinde ağrı, zonklama şeklinde etkisini göstermektedir.

Kulak Bölgesinde Kırmızı Nokta Neden Oluşur?

Kulak bölgesinde oluşan kırmızı noktaların en önemli nedenlerinden biri alerjik reaksiyonlardır. Kızarıklık şeklinde etkisini gösteren bu noktalar kaşıntıların ve ağrıların oluşmasına neden olabilmektedir. Bunların dışında enfeksiyonlar, travma kaynaklı oluşan noktalar, sivilce, böcek ısırıkları gibi birçok nedene bağlı olarak kırmızı nokta oluşumu gözlenebilmektedir. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

  • Alejik durumlar: Vücutta kırmızı nokta oluşumunda en büyük neden olarak gösterilebilmektedir. Alerji kısaca, vücudun kimyasala karşı verdiği tepki olarak tanımlanabilmektedir. Vücudun birçok bölgesinde alerjik duruma bağlı olarak kızarıklık şeklinde kırmızı nokta oluşumu gözlenebilmektedir. Özellikle yaz döneminde oluşan mevsimsel alerjiler boğaz, göz, burun ve kulak bölgelerinde ciddi kaşıntılara neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak kırmızı noktalar şeklinde kızarıklıklar oluşabilmektedir. Mevsimsel alerjinin dışında, günlük hayatta kullandığımız şampuan, sabun, deterjan gibi maddeler gibi birçok faktör alerji oluşumuna neden olabilmektedir.
  • Böcek ısırıkları: Özellikle yaz döneminde sivrisinek, tahta kuruları gibi birçok nedene bağlı olarak kulak, yüz, bacak, kol gibi birçok bölgede kızarıklık şeklinde beliren kırmızı nokta oluşumu gözlenebilmektedir. Çok ciddi bir durum olmamakla birlikte genellikle kendiliğinden geçme eğilimindedir.
  • Akne: Vücudun birçok bölgesinde, özellikle yetişkinlik döneminde, cilt üzerinde birçok nedene bağlı olarak yağ bezelerinin birikmesiyle akne oluşumu gözlenebilmektedir. Akne gibi durumlar özellikle gençlerin en büyük sorunlarındandır. Fakat günümüzde doktor kontrolünde ilaç tedavisi ve yarı-katı preparatlar ile rahatlıkla önlenebilen bir durumdur. Akne oluşan kişilerde en çok dikkat edilmesi gereken husus fiziksel müdahaledir. Patlatma, koparma gibi durumlarda cilt üzerinde kızarıklık şeklinde kırmızı noktalar oluşabilmekte ve bu lekeler cilt üzerinde kalıcı izler bırakabilmektedir.

Bu ve bu gibi rahatsızlıklarda doktorunuza ve eczacınıza danışmanızı tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ