Reklam

Kulağımın Arkasından Başıma Doğru Ağrı

  • 03 Ağustos 2018
  • 663 kez görüntülendi.
Kulağımın Arkasından Başıma Doğru Ağrı

Kulaktan başlayarak boyuna, enseye ve başa doğru yayılan ağrıların birçok sebebi olabilir. Bunların basit sebepleri olmakla birlikte ciddi sebepleri de mevcuttur. Yorgunluk bu durumun günlük sebeplerinden biridir. Bunlardan ayrı kemik duvarlarındaki harabiyetin yayılması ile de olur. Bu bölgedeki ağrının ciddi olup olmadığını anlamak için ağrının süresine ve sıklığına bakılır. Genelde orta kulakta oluşan rahatsızlıktan dolayı meydana gelmektedir.

Kulağın Arkasından Başa Doğru Olan Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Orta kulak hastalıkları ve orada oluşan komplikasyonlar genelde görülen sebepleridir.

1-)Beyin Aplikasyonu

Beyin apseleri iki bölgede ortaya çıkar. Birincisi orta kafa bölgesindedir ve buna temporal lob apsesi denir. İkincisi ise kafa arkası çukurunda meydana gelen apsedir. Buna da beyincik apsesi adı verilmektedir. Bu iki apsede beyin dokusu üzerinde iltihaplanma olması sonucu oluşur. Baş ağrısına sebep olur. Bu ağrı kulaktan arkaya doğru yayılabilir.

Bu bölgedeki ağrı ve rahatsızlıkların tedavisi için güçlü antibiyotikler kullanılır. Bu ilaçların etkisi ise beyindeki omurilik sıvısından geçtiği için riskli durumlar taşıyabilir.

2-)Menenjit

Menenjit orta kulak hastalıklarından biridir. Her yaşta görülebilir. Vücutta bulunan bakterilerin beyin zarına ulaşarak kalıcı hasarlara sebep olabilmesi durumudur. Bakteriler beyin zarına ulaşınca kişide basınç, lökosit ve kan basıncında azalmaya sebep olur. Ensede sertleşme meydana gelir. Şuur kayıplarına sebep olabilir.

Tedavisi uzun ve detaylıdır. Antibiyotik tedavisi uygulanır ama kişide işitme kayıplarına sebep olabilir. Kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. İlaçların dozlarında ayarlama yapılarak bazı etkiler azaltılmaya çalışılabilir. Hatta işitme kaybını önlemek için yüksek dozda kortizon yapılabilir.

Kulağın arkasından başa doğru olan ağrıların sebebi kulak organı olabilirken, kulağa yakın organlar sebebiyle de olabilir. Baş ağrıları örneğin başın ve kulağın arkasına doğru ilerleyebilir.

3-)Oksipital Nevralji

Başın bir tarafında başlayan ağrı başın arkasına ve kulağın arkasına doğru zonklayıcı bir şekildedir. Ağrı sinirlerin sıkışmasına ve zedelenmesine sebep olur. İltihap, sinir sıkışması, diyabet gibi hastalıklarla bağlantılıdır. Kas gevşetici ve ağrı kesiciler ile Tedavisi mümkündür. Masaj ve dinlenme de etkili olacaktır çünkü semptomatiktir.

Kulağın Arkasından Başa Doğru Olan Ağrının Tedavisi Nasıldır?

Öncelikle bu ağrı asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Özellikle devamlı ve sıklıkla görülüyorsa, muhakkak uzman bir doktora gidilip tetkiklerin yapılması elzemdir. Riskli ve ciddi durumlar mevcut olabilir. Ağrıya sebep olan durum bulunarak uygun tedaviye hemen başlanmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ