Kulağımın İçinde Baloncuk Oluşmuş

Kulağımın İçinde Baloncuk Oluşmuş

Kulak içerisinde baloncuk oluşması genellikle kulak içerisinde sıvı birikmesi sonucunda meydana gelmektedir. Toplanan sıvı farklı nedenler ile oluşabilir. Genellikle meydana gelme nedeni kulak içi enfeksiyonlardır. Kulak içi enfeksiyonlar hemen hemen her yaş grubunda gözlenen bir durumdur. Farklı etkenler ile oluşabilen kulak içi enfeksiyonların çocuklarda sıkça gözlenmesinin başlıca nedeni boğaz enfeksiyonlarıdır. Tedavi edilmeyen ve ilerleyen boğaz enfeksiyonlarında kulak enfeksiyonu gözlenebilmektedir.

Kulak içerisinde meydana gelen enfeksiyonun tedavi edilmemesi sonucu enfeksiyon giderek ilerleyebilir ve sonuçta bu bölgede bir inflamasyon bir sıvı birikimi gözlenir. Kulağın iç kısmında meydana gelen bu sıvı birikimi kişinin çeşitli şikayetlerde bulunmasına yol açabilir. Tedavi edilmediği sürece bu şikayetler giderek artmaktadır. Kulağın içerisinde baloncuk oluşmuş diyerek kesinlikle patlatılmamalı, oynanmamalıdır. Bu durum enfeksiyonun giderek artmasına ve yayılmasına neden olabilir. Hatta ileri evrelerde kişide işitme kaybı dahi meydana gelebilir.

Kulakta sıvı birikmesinin, öncesinde kulak içerisinde enfeksiyon oluşumunun nedenleri aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Siz de bu tarz şikayetler söz konusu ise hiç zaman kaybetmeden uzman bir kulak-burun-boğaz doktoruna gidiniz, gerekli tetkikleri yaptırınız.

1-)Yabancı Cisim Kaçması

Kulak içerisine yabancı cisimlerin kaçması sonucunda ya da kulak içerisine yabancı cisim sokulması sonucunda kulakta enfeksiyon gelişebilir. Bu durum iç kulağa verilen ve kulak zarına verilen zarara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu durum özellikle küçük çocuklarda sıklıkla oluşan kulak ağrılarının ve kulak iltihaplanmalarının nedenini oluşturmaktadır. Anne ve babalar bu yüzden çok dikkatli olmalı, gerekli tedbirleri almalıdır.

2-)Bakteri Kaynaklı Enfeksiyonlar

Bu enfeksiyonlar genellikle geçirilen akut bir boğaz enfeksiyonu sonucunda orta kulağa gelmektedir. Orta kulak iltihaplanması gözlenir. Kişinin kulağında şiddetli ağrı, şişme, kızarıklık ve sıvı birikmesi gözlenebilir. İlerleyen evrelerde tedavi doğru ve hızlı bir şekilde yapılmaz ise işitme kaybı söz konusu olabilmektedir. Ayrıca bakteri kaynaklı enfeksiyonlar kulağın dışarıdan aldığı darbeler sonucunda da gözlenebilmektedir. Özellikle kulak kepçesinde ve orta kulakta meydana gelen açık yaralar steril tutulmadığı süre boyunca bakteri üremesi meydana gelebilir.

NOT: Kulağa alınan sert darbeler sonucunda kulağın iç kısmında ödem oluşabilir. Bu ödem iç kulakta balon oluşumu gibi hissedilebilir. Sıvı birikiminden farklı olarak ödem travmanın geçmesi sonrasında kendiliğinden geçmektedir. Şikayet kesinlikle gözardı edilmemeli ve en kısa sürede doğru tetkik-tedavi için sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ